| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zagrożone dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych?

Zagrożone dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych?

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) jest przeciwna wszelkim próbom ograniczenia wysokości dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

Subsydia płacowe to najpowszechniejszy i najbardziej skuteczny instrument wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce.

Dzięki dofinansowaniu do wynagrodzeń zatrudnienie osób niepełnosprawnych znacząco wzrasta. Ograniczenie bądź wyłączenie z systemu wsparcia osób niepełnosprawnych o stopniu lekkim spowoduje ponowny spadek zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a w konsekwencji przejście tych osób do systemu opieki społecznej.

Zakłady aktywności zawodowej sposobem na zatrudnienie niepełnosprawnych >>

Oszczędności finansowe dokonane poprzez zmniejszenie dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych będą iluzoryczne - kwoty zaoszczędzone na dofinansowaniu państwo będzie musiało przeznaczyć na zasiłki i zapomogi, a dodatkowo przychody publiczne zmniejszą się o wpłaty z tytułu podatków i składek na ubezpieczenia społeczne opłacane przez niepełnosprawnych pracowników oraz ich pracodawców.

Znaczna część pracodawców zdecydowała się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych pod wpływem kampanii medialnych, finansowanych w dużej części ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Odebranie dofinansowania do wynagrodzeń dla tej części pracodawców spowoduje, że zostaną oni skutecznie zniechęceni do zatrudniania osób niepełnosprawnych w przyszłości, a środki przeznaczone na kampanie okażą się zmarnowanymi pieniędzmi.

Dofinansowanie z PFRON wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego >>

W obecnym roku dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostały już faktycznie obniżone poprzez nowelizację przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, która wprowadziła ponownie metodę obliczania wysokości dofinansowania od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku, a nie w styczniu roku bieżącego, co przewidywały przepisy oraz przez zaniechanie zwiększenia dofinansowania do wynagrodzeń dla pracodawców nie prowadzących zakładów pracy chronionej

W powyższej kwestii POPON wysłał do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pismo. W odpowiedzi Pełnomocnik zapewnił, że rząd nie planuje w tym roku zmian systemowych w zakresie dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, a propozycje ewentualnych przyszłych zmian zostaną poddane szerokiej debacie publicznej.

POPON zamierza aktywnie w tej debacie uczestniczyć, w celu wypracowania efektywnego i skutecznego modelu wsparcia pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK