| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zasady płacenia becikowego - zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Zasady płacenia becikowego - zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych

Do końca 2011 r. dodatek z tytułu urodzenia dziecka ma przysługiwać po przedstawieniu zaświadczenia o przeprowadzeniu co najmniej jednego badania w czasie ciąży - taką zmianę przewiduje projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych.

W czwartek, 18 lutego, nad projektem debatowały sejmowe Komisje Polityki Społecznej i Zdrowia. Komisje poparły propozycję.

Od 1 listopada 2009 r. kobieta, aby dostać becikowe, musi dostarczyć zaświadczenie od lekarza lub położnej, że nie później niż od 10. tygodnia ciąży do dnia porodu była pod opieką medyczną. W przeciwnym razie jest pozbawiana dodatku.

W styczniu media donosiły, że Ośrodki Pomocy Społecznej zaczęły odmawiać wypłacania becikowego osobom, które nie przedstawiły stosownego zaświadczenia. Organizacje kobiece podnosiły, że nie zawsze kobieta wie o tym, że jest w ciąży już w 10. tygodniu.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, takie kobiety będą mogły uzyskać świadczenia, jeśli ponownie złożą wniosek w okresie sześciu miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych >>

Ustawę autorstwa LPR wprowadzającą tzw. becikowe Sejm uchwalił w grudniu 2005 r. Jednorazową zapomogę w wysokości 1 tys. zł otrzymują wszystkie matki niezależnie od dochodu. Jeśli rodzina uprawniona jest do zasiłku rodzinnego, czyli jej dochód netto nie przekracza 504 zł na osobę miesięcznie, możliwe jest także uzyskanie dodatku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, również w wysokości 1 tys. zł. Gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne, próg dochodowy to 583 zł.

Zasady wypłacania becikowego zostaną zmienione >>

Pisemny wniosek o becikowe można złożyć w urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej w terminie do roku od dnia narodzin dziecka, a w przypadku dziecka przysposobionego do roku od przysposobienia dziecka. Do wniosku powinny być dołączone: dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę urodzenia oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już pobrana zapomoga; potrzebne jest także zaświadczenie lekarskie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Smura

Od 1998 r. pracuje jako trener, coach i doradca. Certyfikowany coach – absolwent międzynarodowej szkoły coachingu International Coaching Community. Posiada certyfikat Success Insights®, uprawniający do korzystania z tej metody w pracy szkoleniowo-doradczej i coachingowej. Absolwent Akademii Strategicznego Przywództwa ICAN Institute/Harvard. Prowadzi szkolenia oraz projekty konsultingowe w zakresie: zarządzania zespołem, przywództwa i kierowania ludźmi, motywowania, coachingu, oceny pracownika, negocjacji, sprzedaży, zarządzania projektami, zarządzania zmianami i usprawniania procesów. Jest ekspertem i praktykiem w dziedzinie zarządzania projektami. Twórca autorskiej metodologii zarządzania ryzykiem stosowanej w zarządzaniu projektami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK