| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Utrzymanie związków zawodowych kosztuje miliony

Utrzymanie związków zawodowych kosztuje miliony

Roczne utrzymanie związków zawodowych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa kosztuje ponad 50 mln zł. Najwięcej w grupie Tauron - 9,2 mln zł, poinformował rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór.

Ministerstwo skarbu przygotowało raport dotyczący kosztów funkcjonowania związków zawodowych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, na prośbę Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Rzecznik MSP podkreślił, że zestawienie to dotyczy 254 państwowych spółek. W ubiegłym roku spółki z udziałem Skarbu Państwa wydały łącznie na utrzymanie związków ponad 50,8 mln zł.

Ekspertka PKPP Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek powiedziała, że Konfederacja zwróciła się o przygotowanie tych informacji, by zidentyfikować koszty funkcjonowania związków zawodowych w państwowych firmach.

Propozycja zmian w ustawie o związkach zawodowych >>

"Mając takie dane, Konfederacja zastanowi się wspólnie ze związkami zawodowymi, jak one mogą wraz z zarządami spółek wpływać na poprawę efektywności pracy i jej warunków" - podkreśliła Krzysztoszek.

Ekspertka zwróciła uwagę, że ponad 47 proc. małych i średnich firm, badanych przez PKPP Lewiatan w 2008 r., oceniło, że w ogóle nie potrzebuje związków zawodowych. "Naszym zdaniem związki zawodowe są potrzebne. Chodzi jednak o to, by racjonalizować koszty ich funkcjonowania, a także o to, by związki współpracowały z szefami przedsiębiorstw" - wyjaśniła Krzysztoszek.

Rzecznik MSP poinformował, że roczne utrzymanie związków zawodowych w KGHM wynosi 8,5 mln zł, a w grupie Energa ponad 4,2 mln zł. Dla porównania w spółkach LOT, Telewizji Polskiej, czy Polskim Radiu jest to odpowiednio: 630 tys. zł, ponad 408 tys. zł i ok. 69,3 tys. zł.

Najtańsze związki działają natomiast w gliwickiej spółce Zakłady Maszyn Chemicznych Metalchem. Chodzi o 29 zł.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »