| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Utrzymanie związków zawodowych kosztuje miliony

Utrzymanie związków zawodowych kosztuje miliony

Roczne utrzymanie związków zawodowych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa kosztuje ponad 50 mln zł. Najwięcej w grupie Tauron - 9,2 mln zł, poinformował rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór.

Ministerstwo skarbu przygotowało raport dotyczący kosztów funkcjonowania związków zawodowych w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, na prośbę Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Rzecznik MSP podkreślił, że zestawienie to dotyczy 254 państwowych spółek. W ubiegłym roku spółki z udziałem Skarbu Państwa wydały łącznie na utrzymanie związków ponad 50,8 mln zł.

Ekspertka PKPP Lewiatan Małgorzata Krzysztoszek powiedziała, że Konfederacja zwróciła się o przygotowanie tych informacji, by zidentyfikować koszty funkcjonowania związków zawodowych w państwowych firmach.

Propozycja zmian w ustawie o związkach zawodowych >>

"Mając takie dane, Konfederacja zastanowi się wspólnie ze związkami zawodowymi, jak one mogą wraz z zarządami spółek wpływać na poprawę efektywności pracy i jej warunków" - podkreśliła Krzysztoszek.

Ekspertka zwróciła uwagę, że ponad 47 proc. małych i średnich firm, badanych przez PKPP Lewiatan w 2008 r., oceniło, że w ogóle nie potrzebuje związków zawodowych. "Naszym zdaniem związki zawodowe są potrzebne. Chodzi jednak o to, by racjonalizować koszty ich funkcjonowania, a także o to, by związki współpracowały z szefami przedsiębiorstw" - wyjaśniła Krzysztoszek.

Rzecznik MSP poinformował, że roczne utrzymanie związków zawodowych w KGHM wynosi 8,5 mln zł, a w grupie Energa ponad 4,2 mln zł. Dla porównania w spółkach LOT, Telewizji Polskiej, czy Polskim Radiu jest to odpowiednio: 630 tys. zł, ponad 408 tys. zł i ok. 69,3 tys. zł.

Najtańsze związki działają natomiast w gliwickiej spółce Zakłady Maszyn Chemicznych Metalchem. Chodzi o 29 zł.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK