| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rządy UE powinny przeznaczyć 1 proc. PKB na tworzenie miejsc pracy

Rządy UE powinny przeznaczyć 1 proc. PKB na tworzenie miejsc pracy

Rządy Unii Europejskiej powinny przeznaczać 1 proc. PKB na tworzenie miejsc pracy - uważa NSZZ "Solidarność". W liście przesłanym do premiera Donalda Tuska związek zaapelował, by postulat ten wziął pod uwagę podczas szczytu UE w Brukseli.

Związek poinformował w komunikacie, że list do premiera zawiera postulaty społeczne, które powinny realizować kraje Unii Europejskiej w celu wyjścia z kryzysu. "Solidarność" ma nadzieję, że jej postulaty zostaną uwzględnione podczas specjalnego szczytu Unii, który ma być poświęcony wyjściu z kryzysu i nowej unijnej strategii gospodarczej.

NSZZ "Solidarność" wspólnie z europejskimi centralami związkowymi postuluje, aby rządy europejskie w dalszym ciągu stymulowały wzrost gospodarczy i przeznaczyły 1 proc. PKB na tworzenie miejsc pracy, szczególnie dla ludzi młodych, którzy w pierwszej kolejności stracili możliwości zatrudnienia, szkoleń i kształcenia".

Program aktywizacji zawodowej osób do 30. roku życia >>

W liście do premiera związek wyraził zrozumienie dla pragnienia rządów, by obniżać dług publiczny, jednak - według "Solidarności" - obcinanie wydatków w tak dramatycznym momencie tylko pogłębi kryzys. "Obecnie potrzebna jest strategia na rzecz pełnego zatrudnienia, a nie taka, która zmierza do cięć wydatków publicznych" - apelują związkowcy.

NSZZ "Solidarność" chce, by szefowie rządów i instytucji europejskich przedstawili na 2010 r. wszystkim młodym ludziom gwarancje pracy i możliwości kształcenia oraz udzielili wsparcia na rzecz wzrostu siły nabywczej pracowników. Wśród postulatów znalazły się także inwestycje w państwo opiekuńcze i usługi publiczne, uregulowanie rynków finansowych, obciążenia podatkami transakcji o charakterze spekulacyjnym, czy poddanie ścisłej kontroli premiowania w sektorze finansowym.

Kierunki kształcenia są niedostosowane do potrzeb rynku pracy >>

"Solidarność" opowiada się również m.in. za zwiększeniem inwestycji publicznych w politykę przemysłową, wzrostem poziomu płac i świadczeń, zwalczaniem nierówności i niestabilnego oraz pozakodeksowego zatrudnienia, zapewnieniem równego traktowania pracownikom delegowanym i migrantom.

Związkowcy zwracają uwagę, że bezrobocie w krajach UE - także w Polsce - jest ciągle wysokie i rośnie. Według nich utrzymanie dodatniego wzrostu PKB w Polsce nie przekłada się na poziom bezpieczeństwa i osłony dla osób tracących pracę. Zdaniem związku w większości państw UE poziom tych zabezpieczeń jest dużo wyższy niż w Polsce.

Bezrobocie w lutym me wzrosnąć >>

"Z punktu widzenia pracowników twierdzenie, że Polska najlepiej radzi sobie z kryzysem, nie jest prawdziwe. Dotyczy to także ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu. Półroczny okres funkcjonowania ustawy wskazuje, jak niewiele firm, a co za tym idzie - także pracowników, z niej skorzystało" - napisali w liście do premiera przedstawiciele NSZZ "Solidarność".

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »