| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Unijna pomoc dla zwalnianych pracowników

Unijna pomoc dla zwalnianych pracowników

Polska wystąpiła z wnioskiem o dofinansowanie ze środków unijnych zwalnianych pracowników. Chodzi o 500 tys. euro pomocy dla 415 osób, które straciły pracę w Wielkopolsce w branży motoryzacyjnej - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

"Jest to pierwszy taki wniosek" - powiedziała minister. Ma to być dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).

Sprawa dotyczy przyznania około 500 tys. euro na pomoc dla pracowników zwolnionych z dwóch firm motoryzacyjnych produkujących wiązki elektryczne do samochodów. W spółce SEWS Polska pracę straciło 856 osób, a firma Leoni Autokabel Polska z Ostrzeszowa zwolniła 740 osób. Zwolnienia te spowodowane były kryzysem gospodarczym i spadkiem portfela zamówień na okablowanie samochodowe.

Ochrona roszczeń pracowniczych - zmiana przepisów >>

Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy z Poznania Barbara Kwapiszewska powiedziała, że pomoc otrzyma 415 osób, które zgłosiło się do urzędu pracy. Szacuje się, że będzie to kwota ok. 485 tys. euro. Wyjaśniła, że pozostali zwolnieni nie zarejestrowali się - w sumie prace straciło 1595 osób.

Jak poinformował wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski, Fundusz Dostosowania do Globalizacji ma za zadanie wspieranie osób, które straciły pracę w wyniku przeniesienia produkcji z UE do krajów trzecich lub też zostały zwolnione w wyniku kryzysu gospodarczego. Dysponuje on 500 mln euro rocznie. Pieniądze z tego źródła może dostać każde państwo, które złoży odpowiedni wniosek. Dodał, że nie ma limitów na kraje, a dotychczas jego wykorzystanie wynosi ok. 10 proc.

Warunkiem ubiegania się o pomoc jest zwolnienie w jednej firmie co najmniej 500 osób w czasie czterech miesięcy lub też 500 zatrudnionych musi stracić pracę w firmach z jednej branży w jednym lub dwóch regionach w ciągu dziewięciu miesięcy. Dodatkowo wniosek musi być złożony w ciągu 10 tygodniu od ostatniego zwolnienia, co wymaga sprawnej współpracy wielu organów.

Bezrobocie w lutym może wzrosnąć >>

Wiceminister wyjaśnił, że pieniądze z tego Funduszu muszą być przeznaczone na aktywne formy wspierania takie jak szkolenia, doradztwo czy dotacje na założenie własnej działalności gospodarczej. Dodał, że zwolnieni pracownicy dostaną pieniądze z Funduszu Pracy. Natomiast pieniądze z EFG mają zrefundować 65 proc. kosztów wydatkowanych z Funduszu Pracy na ten cel. Środki te mogą być zwrócone nawet po 270 dniach.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK