| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Urlopy ojcowskie dla żołnierzy zawodowych

Urlopy ojcowskie dla żołnierzy zawodowych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do szefa MON Bogdana Klicha o podjęcie działań, które będą skutkowały stworzeniem przepisów umożliwiających żołnierzom zawodowym korzystanie z urlopów ojcowskich. Rzecznik MON Janusz Sejmej poinformował, że resort od pewnego czasu analizuje regulacje w tym zakresie.

W ocenie RPD, brak odpowiednich przepisów dyskryminuje ojców, którzy są żołnierzami zawodowymi, a co za tym idzie narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa i równego traktowania przez władze publiczne.

W piśmie do ministra RPD wskazał, że zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, obowiązującymi od początku roku, "pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego". Tymczasem - jak zaznaczył RPD - w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych określono jedynie warunki przyznawania urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, nie uwzględniono zaś regulacji dotyczącej udzielania urlopu ojcowskiego.

Urlop ojcowski - nowe uprawnienie pracownicze >>

Rzecznik MON potwierdził, że pismo RPD wpłynęło do MON. Dodał, że minister - który uczestniczył w posiedzeniu rządu - nie zapoznał się jeszcze osobiście z korespondencją. Jak podkreślił Sejmej, analizą regulacji dotyczących tzw. urlopów tacierzyńskich zajmują się od pewnego czasu właściwe departamenty.

2010 to pierwszy rok, w którym obowiązują urlopy ojcowskie. W tym i w przyszłym roku ojciec wychowujący dziecko ma prawo skorzystać z urlopu w wymiarze jednego tygodnia; od 2012 r. - będą to dwa tygodnie. Urlop może być wykorzystany w dowolnym momencie pierwszego roku życia dziecka.

Urlopy związane z opieką nad dzieckiem - nowelizacja kodeksu pracy >>

RPD w piśmie do szefa MON wskazał, że informacje o odmowie udzielenia urlopu ojcowskiego napływają do niego nie tylko od żołnierzy, ale też od policjantów.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK