| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W Polsce mogą współistnieć różne systemy emerytalne

W Polsce mogą współistnieć różne systemy emerytalne

W Polsce mogą współistnieć różne systemy emerytalne, jak ZUS i KRUS, byleby budżet dopłacał do nich podobnie - uważa minister pracy Jolanta Fedak.

Niższe opłaty od składki na OFE >>

Fedak powiedziała też, że przedstawiane ostatnio w mediach zarzuty stawiane pomysłom resortu pracy przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), np. dotyczące naruszeń podstawowych założeń reformy emerytalnej z 1999 r., "są bardzo ogólne".

"Jeżeli KNF pisze, że nie powinno się zmuszać Polaków do odkładania na przyszłą emeryturę po to, żeby potem mogli przeznaczyć te pieniądze na dowolny cel, to chcę zauważyć, że nie jest to bezcelowe zmuszanie ludzi do oszczędzania, lecz dbałość o ich przyszłą emeryturę. Ze zgromadzonych w OFE pieniędzy będą bowiem mogli skorzystać dopiero po zakończeniu pracy, już jako nieaktywni zawodowo emeryci" - wyjaśniła Fedak.

Jej zdaniem, reforma emerytalna nie może być uznana za cel sam w sobie. "Jeżeli widzimy, że system nie sprawdza się w praktyce, to trzeba go zmienić" - dodała.

Możliwość wybrania pieniędzy z OFE >>

"Na początku lat 90. ekonomiści postawili diagnozę, która dziś się nie sprawdza - zmienił się rynek kapitałowy, ludzie zaczęli inwestować, wyjeżdżać za granicę, poznali inne rynki kapitałowe, myślą długookresowo biorąc np. kredyty hipoteczne. Poza tym, kryzys udowodnił ponad wszelką wątpliwość, że OFE nie są panaceum na pomnażanie przyszłych emerytur, bo mogą być wyjątkowo rujnujące w czasie bessy" - powiedziała Fedak. Zaznaczyła, że "sami twórcy reformy przyznają, że waloryzacja w ZUS może być podobna do zysków w OFE".

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK