| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy sklepy mogą być czynne w Boże Narodzenie i Nowy Rok?

Czy sklepy mogą być czynne w Boże Narodzenie i Nowy Rok?

25 i 26 grudnia, czyli święta Bożego Narodzenia, i 1 stycznia to dni ustawowo wolne od handlu. Gdyby sklep został otwarty, to handlować w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie.

Pracować w handlu nie mogą osoby, które są zatrudnione w sklepie na podstawie umowy o pracę. Wynika to z kodeksu pracy, który stanowi, że "praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona". Nie ma natomiast przeszkód, by 25 i 26 grudnia lub 1 stycznia pracował w sklepie sam właściciel, albo osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Art. 1519a nie zakazuje bowiem zatrudniania takich osób w dni świąteczne.

Święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy >>

Kodeks pracy zezwala natomiast na handel w dni świąteczne w tzw. placówkach użyteczności publicznej - np. w aptekach czy na stacjach benzynowych.

Ponieważ drugi dzień świąt przypada w sobotę, osoby zatrudnione na umowę o pracę w handlu nie tylko mają tego dnia wolne, ale zgodnie z kodeksem pracy, należy im się dodatkowy dzień wolny. Pracownik powinien odebrać go w tzw. okresie rozliczeniowym, który w większości firm upłynie z końcem roku. W praktyce pracodawcy często ustalają, że dniem wolnym za święto przypadające w sobotę jest dzień sąsiadujący ze świętem. W wypadku 26 grudnia br. może to być np. Wigilia.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »