| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > ZUS umorzy należności z tytułu niezapłaconych składek

ZUS umorzy należności z tytułu niezapłaconych składek

Od 1 września do końca października 5800 kobiet, które prowadząc działalność gospodarczą korzystały z zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego, złożyło do ZUS wnioski o umorzenie należności z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne - poinformował ZUS.

Możliwość umorzenia niezapłaconych składek na ZUS wprowadzona została 24 kwietnia 2009 r. na mocy nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wynika z niej, że matki prowadzące własne firmy, które w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r. przebywały na zasiłku macierzyńskim lub urlopie wychowawczym, mogą mieć umorzone składki na ZUS.

Wcześniej część kobiet nie odprowadzała składek; nie płacił też ich za nie budżet. Obecnie składki na ubezpieczenie społeczne za kobiety, które przed odejściem na urlop macierzyński czy wychowawczy prowadziły własne firmy, zaczął płacić budżet państwa.

Wnioski o umorzenie składek ZUS >>

Jak poinformował ZUS, do końca października wpłynęło 5800 wniosków o umorzenie zaległości z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Z tego 4500 złożyły kobiety, które jako właścicielki firm korzystały z zasiłku macierzyńskiego, a prawie 1300 złożyły kobiety, które przebywały na urlopie macierzyńskim.

ZUS rozpatrzył dotychczas 25 proc. wniosków, z czego większość pozytywnie. Dotyczyły one kwoty 3 mln zł, z czego 1,7 mln zł zostanie zwrócone wnioskodawczyniom lub zaliczone na poczet ich składek zaległych, bieżących bądź przyszłych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK