| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czy warto wprowadzić święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy

Czy warto wprowadzić święto Trzech Króli jako dzień wolny od pracy

PKPP Lewiatan jest przeciwna wprowadzaniu święta Trzech Króli (6 stycznia) jako dnia wolnego od pracy. Gospodarki nie stać na zwiększanie wymiaru czasu wolnego – firmy poniosą zbyt duże straty, Polska stanie się mniej konkurencyjna i atrakcyjna inwestycyjnie oraz spadnie zatrudnienie.

PO planuje ustanowienie 6 stycznia - święta Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. PKPP Lewiatan jest przeciwna wprowadzaniu jeszcze jednego święta. Polska jest jednym z najbiedniejszych członków Unii Europejskiej i chcąc zmniejszyć dystans do krajów lepiej rozwiniętych nie może pozwolić sobie na wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy.

Święto Trzech Króli - czy będzie dzień wolny od pracy >>

Spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego i trudna sytuacja ekonomiczna w wielu branżach są powodami, które uzasadniają niemożność wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego od pracy i generowania kosztów dla pracodawców. Zwiększenie obciążeń finansowych będzie przekładać się na redukcję zatrudnienia i wzrost skali zwolnień grupowych pracowników.

PKPP Lewiatan zwraca uwagę, że każdy pracodawca może indywidualnie ustanowić w firmie dzień wolny w święto Trzech Króli bądź ograniczyć czas pracy w tym dniu, aby umożliwić pracownikom udział w Mszy św. Obowiązuje także rozporządzenie Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 1999 r. w sprawie zwolnień od pracy lub nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Czy przysługuje dzień wolny za święto Wszystkich Świętych? >>

Zgodnie z tym rozporządzeniem pracownik należący do kościoła lub innego związku wyznaniowego, którego święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, prośbę o udzielenie zwolnienia od pracy powinien zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia. Pracodawca zawiadamia pracownika o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK