| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jedyna propozycja rozwiązania problemów systemu emerytalnego

Jedyna propozycja rozwiązania problemów systemu emerytalnego

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że na razie nie widzi innych konkretnych propozycji dotyczących rozwiązania problemów systemu emerytalnego w Polsce, poza przedstawionymi niedawno wspólnie z minister pracy. Jest jednak pewien, że zostaną one zgłoszone m.in. przez środowiska powiązane z otwartymi funduszami emerytalnymi.

"Ale oczywiście jest to wstępny etap (...) Jeszcze nie jesteśmy nawet na poziomie konsultacji założeń ustawy, więc jesteśmy na wczesnym etapie. Jak zaczną napływać inne propozycje - jeśli tak będzie - to uważam, że dobrze by było, żeby rząd - i może nie tylko rząd - powołał forum ekspertów, by te propozycje przeanalizowało".

Ostatnio szef doradców premiera Michał Boni powiedział, że propozycja ministrów finansów i pracy dotycząca zmian w systemie emerytalnym nie wejdzie w życie. Przyznał jednak, że trzeba się zastanowić nad tym, co zrobić z rosnącym długiem publicznym generowanym przez fundusze emerytalne.

>> Nie będzie zmian w systemie emerytalnym

"Nie słyszałem tych stwierdzeń Boniego. Jestem tym zdziwiony, bo oczywiście wszyscy wiemy, że rozwiązanie - i pan minister Boni też się z tym zgadza (...) - że mamy te problemy (...), że te problemy należy rozwiązać i rozwiązanie tych problemów będzie bardzo ważną częścią programu rozwoju i konsolidacji finansów publicznych, które rząd przygotowuje" - powiedział Rostowski.

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że o zmianach w ustawie o organizacji funduszy emerytalnych rozmowy trwają już od połowy roku "i wszyscy zgodnie przyznają, że sytuacja jest patologiczna i że trzeba ją zmienić".

Jej zdaniem fundusze nie konkurują między sobą ani ceną, czyli opłatą, którą mają za zarządzanie z tytułu prowizji, ani również wartością portfela. Dodała, że są i inne patologie dotyczące np. akwizycji.

Dodała, że dyskusja toczy się w trójkącie Fedak-Boni-Rostowski. "Spotykamy się co tydzień na Radach Ministrów i bardzo ostro dyskutujemy nad kolejnymi programami, natomiast nie sądzę, by różnica między mną a Michałem Bonim w kwestii polityki społecznej była aż tak wielka" - powiedziała.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK