| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Tylko właściciel albo pracujący na zlecenie może handlować 1 listopada

Tylko właściciel albo pracujący na zlecenie może handlować 1 listopada

1 listopada, czyli w Dniu Wszystkich Świętych pracować mogą jedynie właściciele sklepów, albo osoby zatrudnione u nich na umowę zlecenie. Do handlu nie można zmusić osób, które są zatrudnione w sklepie na podstawie umowy o pracę - wynika z kodeksu pracy.

Za 1 listopada nie przysługuje dzień wolny. Zgodnie z ustawą z 30 lipca 1992 r., pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego, jeżeli święto przypada w sobotę. Gdy wypada ono w niedzielę, wolne nie przysługuje.

Inaczej jest m.in. w przypadku pracowników sklepów, dla których kodeks pracy przewiduje szczególnie rozwiązanie. Zgodnie z art. 151(9a) "praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona". A przepis ten "stosuje się także, jeżeli święto przypada w niedzielę".

>> Czy przysługuje dzień wolny za święto Wszystkich Świętych?

Tak właśnie będzie 1 listopada. Pracodawca nie może zatem kazać przyjść do sklepu osobom, z którymi zawarł umowę o pracę. Nie ma natomiast przeszkód, by tego dnia pracował w sklepie sam właściciel, albo osoba, którą zatrudnia on na podstawie umowy cywilnoprawnej, np. zlecenia. Art. 151 (9a) nie zakazuje zatrudniania takich osób w dni świąteczne.

Zgodnie z tym samym przepisem kodeksu, praca w niedziele jest dozwolona w placówkach handlowych, w których wykonywane są "prace konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności". Są to np. apteki czy stacje benzynowe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK