| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zaległy urlop na żądanie

Zaległy urlop na żądanie

Niewykorzystane przez pracownika dni urlopu na żądanie przechodzą na następny rok jako dni urlopu wypoczynkowego.

Pracodawca, na żądanie pracownika, obowiązany jest udzielić mu w terminie przez niego wskazanym nie więcej niż 4 dni urlopu. Jest to tzw. urlop na żądanie. Dni tego urlopu nie zwiększają wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi. Jest to bowiem urlop mieszczący się w ramach urlopu wypoczynkowego.

>> Zmiana przepisów o ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego

Zasadą jest, że pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo. Urlop wypoczynkowy udzielany pracownikowi w terminie późniejszym niż rok kalendarzowy, w którym pracownik nabył do niego prawo jest urlopem zaległym.

Inaczej sprawa się przedstawia w przypadku urlopu na żądanie. Uprawnienie do tego urlopu przysługuje na dany rok kalendarzowy i w razie niewykorzystania go przez pracownika nie przechodzi na rok następny. W sytuacji, gdy pracownik w danym roku kalendarzowym nie wykorzystał przysługujących mu dni urlopu na żądanie, te dni przechodzą na rok następny, ale już jako dni urlopu wypoczynkowego.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »