| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Unikanie płacenia składek na ubezpieczenia społeczne

Unikanie płacenia składek na ubezpieczenia społeczne

Coraz więcej drobnych przedsiębiorców unika płacenia składek na ubezpieczenia społeczne w kraju poprzez zawieranie umów o zatrudnieniu za granicą, gdzie składki są niższe niż w Polsce. Zawarcie takiej umowy nie oznacza oczywiście, że te osoby rzeczywiście za granicą pracują.

W krajach członkowskich Unii Europejskiej obowiązuje zasada swobodnego przepływu ludzi i kapitału. Wynika ona z art. 56 ust 1 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (TWE) oraz z treści dyrektywy EWG 1408/71, która opisuje sytuację regulowania ubezpieczenia społecznego. Działa tu podobny mechanizm, jak w przypadku rezydencji podatkowej - można ją wybrać, w zależności od sytuacji płatnika (podatnika). Zatrudnienie w innym kraju UE i opłacanie tam ubezpieczenia emerytalno-rentowego jest z tego punktu widzenia oczywiście legalne, ale pod warunkiem, że praca rzeczywiście jest wykonywana, a nie chodzi tylko o omijanie obowiązku ubezpieczeniowego w Polsce. Według doniesień prasowych problem najczęściej dotyczy "zatrudnienia" w firmach na Litwie i w Wielkiej Brytanii.

Rachunki za leczenie pokrywane są przez kraj, gdzie przedsiębiorca jest ubezpieczony, a nie przez polski NFZ. Jeśli zjawisko będzie się nasilać, to dany kraj może próbować zmieniać (zaostrzać) przepisy u siebie. Może to zostać podważone przez Komisję Wspólnot Europejskich, która czuwa nad zgodnością prawa unijnego i krajowego. Problemy związane z ustawą o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, której część przepisów została zakwestionowana, są tego przykładem.
Problem jest etycznie dwuznaczny. Z jednej strony wolność jest dorobkiem dwudziestolecia polskiej demokracji i misją Unii Europejskiej, a składki emerytalne nadal uważane są za wysokie. Z drugiej, bez trwałego systemu solidaryzmu społecznego, krajowemu systemowi ubezpieczeń grozi finansowa zapaść. Należy zatem znaleźć racjonalne rozwiązanie istniejącego problemu.

Business Centre Club przedstawi tę sprawę pani minister pracy podczas planowanej w dniu 26 października konferencji poświęconej problematyce wieku emerytalnego w Polsce.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »