| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Pracodawcy o obowiązku rozliczania podatków pracowników

Pracodawcy o obowiązku rozliczania podatków pracowników

Rządowy projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ordynacji podatkowej zakłada, że od przyszłego roku roczne rozliczenie PIT za pracowników będą wypełniać i wysyłać pracodawcy. Projekt spotkał się z negatywnym stanowiskiem pracodawców.

Celem projektu nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika, bez konieczności uprzedniego składania wniosku przez podatnika w tej sprawie. Ponadto nowelizacja umożliwi rozliczenie niektórych ulg, na wniosek podatnika, w sporządzanym przez płatnika rocznym obliczeniu podatku PIT-40. Możliwe także będzie wskazanie organizacji pożytku publicznego, na rzecz której ma być przekazany 1% podatku należnego w rocznym obliczeniu podatku sporządzanym przez płatnika.

Rządowy projekt nowelizacji ustaw o PIT i ordynacji podatkowej spotkał się z negatywnym stanowiskiem pracodawców.

Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” proponowane zmiany są korzystne dla podatników, których jedynym dochodem jest stosunek pracy. Propozycje nowelizacji budzą jednak sprzeciw PKPP "Lewiatan", bowiem:

  • zwiększają koszty po stronie przedsiębiorców bez odpowiedniej rekompensaty;
  • przenoszą odpowiedzialność na pracodawców/płatników za nieprawidłowe przygotowanie rocznych zeznań;
  • zwiększają biurokrację i obieg dokumentów oraz trudności związane ze stosowaniem przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Projekt ustawy spotkał się z negatywnymi ocenami Business Centre Club, który zaapelował o wycofanie się z proponowanych zmian. BCC uznał, że wprowadzenie regulacji podatkowych zwiększających biurokratyczne koszty funkcjonowania jest nie do przyjęcia.

Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie odniosła się do propozycji zawartych w projekcie. KIG podniósł, że skoro czynności związane z rocznym obliczeniem podatku może dokonać pracodawca, to w dobie kryzysu gospodarczego obowiązek ten powinien spoczywać na urzędzie skarbowym. Propozycja oznacza także, iż konieczne będzie kosztowne i trudne do zrealizowania dostosowanie wykorzystywanych obecnie programów do rozliczeń. Może ona wiązać się także z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów związanych z zatrudnieniem osób odpowiedzialnych za sporządzenia rozliczania podatku PIT.

W ocenie Związku Banków Polskich projekt może budzić zastrzeżenia z uwagi na:

  • nieuwzględnienie specyfiki zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych oraz charakterystyki beneficjentów tych świadczeń,
  • pominięcie rozwiązań dla przypadków, gdy podatnik za pośrednictwem płatnika zaliczek na podatek dochodowy, uzyska inne dochody podlegające opodatkowaniu,
  • odpowiedzialność płatnika za nieprawidłowości wynikające z działań podatnika,
  • brak trybu korekt rocznego obliczenia podatku, jeżeli podatnik podał dane niezgodne z rzeczywistością, a także rozliczenia zobowiązania dla pracownika, którego stosunek pracy wygasł przed dokonaniem tego rozliczenia,
  • niejasności co do sposobu obliczenia przysługującego wynagrodzenia, a w konsekwencji ekwiwalentności uzyskanego przysporzenia w odniesieniu do wymagających poniesienia nakładów,
  • skrócenie czasu na przygotowanie rocznego obliczenia, z równoczesnym zwiększeniem zakresu danych wymagających przetworzenia oraz skali realizacji tego obowiązku.

Związek Rzemiosła Polskiego również nie poparł propozycji zawartych w projekcie. Zdaniem Związku podniesienie wynagrodzenia przysługującego płatnikom z tytułu terminowego wpłacania podatków z kwoty 0,3% do 0,35% nie jest przekonującym argumentem rekompensaty kosztów. Proponowane zmiany – zdaniem Związku – mogą okazać się także niekorzystne dla pracowników, w sytuacji gdy nie zadeklarują płatnikowi w terminie do 15 stycznia, że będą rozliczali się samodzielnie, co będzie skutkowało utratą możliwości korzystniejszego opodatkowania na zasadach przewidzianych dla małżonków.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK