| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wicepremier przestrzega przed zmianami w KRUS

Wicepremier przestrzega przed zmianami w KRUS

Prezes PSL, wicepremier Waldemar Pawlak w liście wystosowanym do uczestników uroczystości dożynkowych przestrzegł przed pochopnymi zmianami w systemie rolniczych ubezpieczeń.

"Chronimy KRUS przed pochopnymi i nieprzemyślanymi działaniami destrukcyjnymi, podejmowanymi tylko w imię racji propagandowych, a nie w celu usprawnienia tej instytucji" - napisał Pawlak.

Niedawno "Dziennik" informował, że "rząd chce jeszcze w tym roku zrobić porządek z KRUS". Gazeta napisała, że "nowością byłoby uzależnienie składek od dochodów gospodarstwa". Podała też, że nad reformą KRUS pracuje specjalnie powołany zespół pod kierunkiem ministra Michała Boniego, a w pracach bierze udział wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że nie zna wyników prac zespołu Boniego i nie będzie komentował żadnych pomysłów podawanych przez media.

W środę Sawicki mówił natomiast, że nie ma żadnych nowych propozycji rządu w zakresie reformy KRUS. "Premier Donald Tusk na spotkaniu z rolnikami w Licheniu wyraźnie podkreślił, że w 2010 roku nie będzie wprowadzał zmian w systemie funkcjonowania KRUS" - powiedział minister. Zaznaczył, że kryzys gospodarczy nie jest dobrym momentem na reformowanie rolniczych ubezpieczeń.

Również przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Leszek Korzeniowski (PO) powiedział, że nie ma żadnych nowych ustaleń w sprawie KRUS. Przypomniał, że ustawa o KRUS została niedawno znowelizowana przez Sejm i zaakceptowana zarówno przez PSL, jak i PO.

Ławniczak wyjaśnił, że nie pracuje w zespole Boniego, ponieważ KRUS-em od paru miesięcy zajmuje się wiceminister Tadeusz Nalewajk.

W kwietniu Sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nowe przepisy, które wejdą w życie od października, różnicują składkę płaconą do KRUS. Dla gospodarstw o powierzchni 50-100 ha miesięczna składka będzie wynosiła 12 proc. najniższej emerytury, a dla gospodarstw 100-150-hektarowych - 24 proc. W przypadku gospodarstw 150-300-hektarowych wyniesie 36 proc., a powyżej 300 ha - 48 proc.

W KRUS ubezpieczonych jest ok. 1,5 mln osób. Składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe od II kwartału 2009 r. wynosi 203 zł kwartalnie; rolnicza emerytura to ok. 600 zł.

W tym roku budżet dopłaci do KRUS ok. 16 mld zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK