| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wicepremier przestrzega przed zmianami w KRUS

Wicepremier przestrzega przed zmianami w KRUS

Prezes PSL, wicepremier Waldemar Pawlak w liście wystosowanym do uczestników uroczystości dożynkowych przestrzegł przed pochopnymi zmianami w systemie rolniczych ubezpieczeń.

"Chronimy KRUS przed pochopnymi i nieprzemyślanymi działaniami destrukcyjnymi, podejmowanymi tylko w imię racji propagandowych, a nie w celu usprawnienia tej instytucji" - napisał Pawlak.

Niedawno "Dziennik" informował, że "rząd chce jeszcze w tym roku zrobić porządek z KRUS". Gazeta napisała, że "nowością byłoby uzależnienie składek od dochodów gospodarstwa". Podała też, że nad reformą KRUS pracuje specjalnie powołany zespół pod kierunkiem ministra Michała Boniego, a w pracach bierze udział wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak.

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział, że nie zna wyników prac zespołu Boniego i nie będzie komentował żadnych pomysłów podawanych przez media.

W środę Sawicki mówił natomiast, że nie ma żadnych nowych propozycji rządu w zakresie reformy KRUS. "Premier Donald Tusk na spotkaniu z rolnikami w Licheniu wyraźnie podkreślił, że w 2010 roku nie będzie wprowadzał zmian w systemie funkcjonowania KRUS" - powiedział minister. Zaznaczył, że kryzys gospodarczy nie jest dobrym momentem na reformowanie rolniczych ubezpieczeń.

Również przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Leszek Korzeniowski (PO) powiedział, że nie ma żadnych nowych ustaleń w sprawie KRUS. Przypomniał, że ustawa o KRUS została niedawno znowelizowana przez Sejm i zaakceptowana zarówno przez PSL, jak i PO.

Ławniczak wyjaśnił, że nie pracuje w zespole Boniego, ponieważ KRUS-em od paru miesięcy zajmuje się wiceminister Tadeusz Nalewajk.

W kwietniu Sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nowe przepisy, które wejdą w życie od października, różnicują składkę płaconą do KRUS. Dla gospodarstw o powierzchni 50-100 ha miesięczna składka będzie wynosiła 12 proc. najniższej emerytury, a dla gospodarstw 100-150-hektarowych - 24 proc. W przypadku gospodarstw 150-300-hektarowych wyniesie 36 proc., a powyżej 300 ha - 48 proc.

W KRUS ubezpieczonych jest ok. 1,5 mln osób. Składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe od II kwartału 2009 r. wynosi 203 zł kwartalnie; rolnicza emerytura to ok. 600 zł.

W tym roku budżet dopłaci do KRUS ok. 16 mld zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK