| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Skarga do Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o OFE

Skarga do Trybunału Konstytucyjnego ws. ustawy o OFE

Eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan złożą do Trybunału Konstytucyjnego (TK) skargę w sprawie nowelizacji ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). Ich zdaniem, narusza ona zasady konkurencji i jest sprzeczna z regulacjami unijnymi. Minister pracy Jolanta Fedak nie podziela tej opinii.

Zdaniem doradcy Lewiatana, mec. Wojciecha Błaszczyka, "nowelizacja ustawy o OFE to zmiana reguł gry w trakcie meczu". Przypomniał, że składki miały być obniżane stopniowo - od 2004 r. do 2014 r. "Tymczasem stało się to jednorazowo i znacznie wcześniej. Takie niespodzianki uniemożliwiają planowanie działalności gospodarczej, jaką jest przecież zarządzanie funduszami, mimo że pełnią one funkcję publiczną" - dodał.

"Stanowisko resortu pracy, jakoby regulacje dotyczące funduszy emerytalnych stanowiły wewnętrzną sprawę państw członkowskich i nie podlegały ocenie z punktu widzenia prawa unijnego, jest błędne. Gdy Unia chce, by jakiś rodzaj przepisów nie podlegał jej ocenie, wyłącza je wprost. W wypadku działalności funduszy emerytalnych takiego wyłączenia nie ma" - powiedział Błaszczyk.

Podczas prac nad nowelizacją ustawy o OFE w Komisji Trójstronnej, a potem w komisjach sejmowych, w kwietniu i maju br. przedstawiciele resortu pracy wyjaśniali, że nowe przepisy nie będą sprzeczne z prawem wspólnotowym, gdyż należą do regulacji, które nie są nim objęte. Fedak podkreślała wówczas, że w kryzysie gospodarczym jedynie fundusze emerytalne mają ogromne zyski, a kwoty gromadzone w nich przez przyszłych emerytów stale maleją. Wiceminister pracy Marek Bucior wyliczał, że "jeżeli składki na OFE nie zostaną obniżone od 2010 r., to do 2014 r. z kieszeni ubezpieczonych wypłynie ok. 1,6 mld zł".

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »