| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Pomoc w spłacie kredytów hipotecznych

Pomoc w spłacie kredytów hipotecznych

Bezrobotni, którzy mają kredyty hipoteczne na zakup mieszkania lub domu, mogą składać do urzędów pracy wnioski o pomoc w ich spłacie. Na razie zainteresowanie jest niewielkie. Niektórzy urzędnicy twierdzą, że nie znają rozporządzenia, na podstawie którego mieliby rozpatrywać wnioski. Resort pracy wyjaśnia, że tekst dokumentu opublikowano w "Dzienniku Ustaw" i na stronie internetowej ministerstwa.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Olsztynie o warunki skorzystania z dopłaty do kredytów mieszkaniowych pytało w ostatnich dniach ok. 20 osób. "Poinformowaliśmy je o wszystkich zasadach, zaoferowaliśmy pomoc w wypełnieniu dokumentów, ale zastrzegliśmy, że nie wiemy, kiedy będziemy mogli przyjąć te papiery, bo nie wiemy, kiedy ukażą się przepisy wykonawcze. Z informacji, które do nas docierają wynika, że rozporządzenie wejdzie w życie w najbliższych dniach" - powiedziała zastępczyni dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Olsztynie Krystyna Dudzińska.

Podobnie mówią urzędnicy z Kielc, argumentując, że nie mają jednoznacznej podstawy prawnej. Dyrektor miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach Krzysztof Sławiński poinformował, że uzyskaniem pomocy w spłacie kredytu dotychczas była zainteresowana tylko jedna osoba.

Rozporządzenie weszło w życie 5 sierpnia. Rzecznika prasowa resortu pracy Bożena Diaby była zdziwiona, że urzędnicy go nie znają. "Rozporządzenie jest opublikowane na stronie internetowej ministerstwa pracy, a także w Dzienniku Ustaw z 5 sierpnia br. nr 123, poz. 1023. Informacje na ten temat rozesłaliśmy w środę do urzędów pracy w całym kraju. Być może Dziennik do niektórych jeszcze nie dotarł, ale można przecież znaleźć rozporządzenie w internecie" - podkreślała Diaby.

Do Powiatowych Urzędów Pracy we Wrocławiu, Wałbrzychu, Świdnicy i Środzie Śląskiej nie wpłynął dotąd żaden wniosek o przyznanie dopłat. Jak poinformowała dyrektorka wałbrzyskiego PUP Jolanta Glapiak, najwięcej pytań o tę formę pomocy było w Wałbrzychu.

Powiatowy Urząd Pracy w Bydgoszczy zorganizował jeszcze w środę spotkanie dla zainteresowanych. "Wzięło w nim udział 17 osób" - powiedziała dyrektorka urzędu Barbara Grabowska.

Szef poznańskiego PUP Zygmunt Jeżewski poinformował, że do czwartku były dwa pytania o dopłaty, ale z wnioskiem nikt się na razie nie zgłosił.

Zdaniem Izabeli Ligęzy, zastępcy dyrektora PUP w Pile, większe zainteresowanie warunkami otrzymania dopłat i pierwsze wnioski pojawią się w urzędach za kilka dni, gdy informacja o dopłatach dotrze da zainteresowanych. Do tej pory w Pile nie złożono żadnego wniosku. Taka sama sytuacja jest w Krakowie.

Do Powiatowych Urzędów Pracy w Gdańsku, Gdyni, Kościerzynie i Malborku nie wpłynął żaden wniosek o dopłatę do kredytu. Zainteresowanie taką możliwością wykazywały po dwie-trzy osoby w poszczególnych urzędach. Dyrektor PUP w Gdyni Joanna Siwicka poinformowała, że tylko trzy osoby pytały o kryteria dopłat. W Gdańsku takich osób było dwie, w Malborku trzy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK