| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Od dzisiaj bezrobotni mogą występować o pomoc w spłacie kredytów

Od dzisiaj bezrobotni mogą występować o pomoc w spłacie kredytów

Ok. 300 mln zł przeznaczy w tym roku Fundusz Pracy na pomoc bezrobotnym w spłacie kredytów hipotecznych na zakup mieszkania - szacuje minister pracy Jolanta Fedak. Od dzisiaj, 6 sierpnia, bezrobotni, którzy mają takie kredyty, będą mogli składać wnioski w tej sprawie. Według minister, o wsparcie może wystąpić kilkadziesiąt tysięcy osób.

Minister Fedak wyraziła nadzieję, że pomoc nie będzie potrzebna zbyt wielu osobom, ale zapewniła, że pieniędzy wystarczy dla wszystkich, którzy się o nią zwrócą.

W środę, 5 sierpnia, podpisana została umowa między ministerstwem pracy a Bankiem Gospodarstwa Krajowego, regulująca zasady przekazywania na konta bezrobotnych kredytobiorców pieniędzy z Funduszu Pracy. Przelewy będzie realizował właśnie BGK.

Aby bezrobotny otrzymał pomoc państwa, musi złożyć wniosek w tej sprawie do urzędu pracy, w którym jest zarejestrowany. Wyjaśni w nim swoją sytuację życiową i przyczyny braku możliwości spłaty kredytu. Urząd przekaże wniosek staroście, który będzie miał 30 dni na wydanie decyzji przyznającej pomoc. Decyzję tę prześle do BGK; jeżeli będzie ona pozytywna, bank przeleje pieniądze na konto kredytowe bezrobotnego.

Szczegółowe zasady składnia wniosków o przyznanie pomocy oraz oświadczenia banku, który udzielił kredytu, o jego wysokości i terminie spłaty, określają załączniki do rozporządzenia wykonawczego do ustawy pomocowej.

Minister pracy powiedziała, że osób, które zechcą skorzystać z pomocy w spłacie kredytów hipotecznych może być kilkadziesiąt tysięcy. Fedak zapewniła, że pieniędzy w Funduszu Pracy wystarczy, a według szacunków resortu, w tym roku na pomoc w spłacie kredytów może zostać wydane ok. 300 mln zł. Minister wyjaśniła też, że "Fundusz ma na ten cel 500 mln zł pochodzących z prywatyzacji, a nie ze składek pracodawców".

"W tym roku na pewno nie wydamy wszystkiego, bo zostało już tylko 5 miesięcy. Z informacji, jakie otrzymujemy od Związku Banków Polskich nie wynika też, aby na razie było duże zagrożenie dla spłacania kredytów hipotecznych. Jesienią bezrobocie może jednak wzrosnąć, więc i wniosków o pomoc może być więcej" - powiedziała Fedak.

Minister podkreśliła, że pieniądze pożyczone od państwa na spłatę kredytów będą musiały zostać zwrócone w ciągu 8 lat po 2-letnim okresie karencji, liczonym od uzyskania ostatniej raty pomocy. "Pożyczka nie będzie jednak oprocentowana, ani obciążona żadnymi dodatkowymi opłatami i na tym właśnie polega pomoc państwa" - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że z pomocy skorzystają także małżonkowie, z których tylko jedno straciło pracę, ale kredyt zaciągnęli na wspólne mieszkanie. Nie mają przy tym znaczenia zarobki drugiego z małżonków.

"Pomoc dostaną także te osoby, które ubezpieczyły swoje kredyty hipoteczne od bezrobocia. Będą mogły skorzystać z tego zabezpieczenia, a jednocześnie dostać pożyczkę od państwa, z której czasowo będą spłacane ich zobowiązania" - powiedziała Fedak.

Narzędzia kadrowego

reklama

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »