| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Bezrobocie będzie wzrastać

Bezrobocie będzie wzrastać

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia w lipcu nie zmienił istotnie swojej wartości; w II połowie roku można się spodziewać wzrostu bezrobocia - podało w comiesięcznym raporcie Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"W drugiej połowie roku, gdy minie sezonowe ożywienie, bezrobocie najprawdopodobniej będzie wzrastać. Koniunktura gospodarcza nadal jest bowiem słaba, co ogranicza zapotrzebowanie na pracowników" - napisali eksperci BIEC. Dodali, że najnowsze dane dają jednak nadzieję, że tempo wzrostu stopy bezrobocia ustabilizuje się.

"Nie należy oczekiwać trwałego spadku bezrobocia w bieżącym roku, gdyż siła negatywnych tendencji jest nadal znaczna, choć prawdopodobnie w nadchodzących miesiącach tempo zwolnień nieco się zmniejszy i to niezależnie od zmian sezonowych. W rezultacie negatywne zmiany na rynku pracy powinny nieco osłabnąć" - napisano w komentarzu do badań.

"W czerwcu br. stopa bezrobocia wyniosła 10,7 proc. wobec 10,8 proc. w kwietniu. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia spadła z 10,9 proc. w kwartale poprzednim do 10,8 proc." - dodano.

"To pierwszy jej spadek od początku roku" - napisano także.

Od trzech miesięcy poprawiają się oceny obecnego i przewidywanego w najbliższych 3-4 miesiącach stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych. "Wprawdzie w tej kwestii nadal panuje pesymizm, na co wskazują oceny zatrudnienia formułowane przez menedżerów, lecz poprawa wydaje się być dosyć istotna" - ocenił BIEC. Wskaźnik oceny wyniósł bowiem -28 pkt (-29 pkt w maju) podczas gdy na koniec I kwartału br. był o 10 punktów niższy.

"Oceny zatrudnienia w przedsiębiorstwach produkcyjnych drugi miesiąc z rzędu poprawiały się i nie wynikało to jedynie z sezonowego ożywienia" - dodali autorzy badań.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK