| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Bezpieczeństwo pracy w budownictwie

Bezpieczeństwo pracy w budownictwie

Blisko 5 mld zł wydał w ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych na sfinansowanie świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Aby zmniejszyć te wydatki i poprawić bezpieczeństwo pracy ZUS wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy rozpoczynają kampanię społeczną pt. "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki, poślizgnięcia"

Tylko w ubiegłym roku z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na świadczenia związane ze skutkami wypadków przy pracy i chorób zawodowych ZUS wypłacił ponad 4,7 mld zł. Było to o blisko 350 mln zł więcej niż w roku 2007 i aż o ponad 500 mln zł więcej niż w roku 2005. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż cała ubiegłoroczna kwota świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych stanowiła ok. 3,6 proc. wszystkich ubiegłorocznych wydatków na świadczenia pieniężne z FUS.
Aby przeciwdziałać tej wzrostowej tendencji Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje działania prewencyjne zmierzające do zmniejszenia liczby wypadków przy pracy, a tym samym zmniejszenia kwoty wypłacanych świadczeń. Od 2008 r. ZUS ściśle współpracuje z Państwową Inspekcją Pracy, upowszechniając wiedzę z zakresu BHP oraz przypominając o standardach bezpieczeństwa, które powinny być przestrzegane w każdym zakładzie pracy. Jednym z elementów tej współpracy jest udział Zakładu w uruchamianej właśnie kampanii społecznej "Bezpieczeństwo pracy w budownictwie - upadki i poślizgnięcia".
Prowadzona przez ZUS polityka promocji bezpieczeństwa w pracy wpisuje się w przyjętą w ramach Unii Europejskiej na lata 2007-2012 Strategię bezpieczeństwa i higieny pracy. Podstawowym celem strategii, tak jak w przypadku działań ZUS, jest zmniejszenie liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz wydatków społecznych ponoszonych z tego tytułu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Dankowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK