| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Komisja Trójstronna nie uzgodniła wskaźnika waloryzacji emerytur i rent

Komisja Trójstronna nie uzgodniła wskaźnika waloryzacji emerytur i rent

Partnerzy społeczni z Komisji Trójstronnej nie uzgodnili wskaźnika waloryzacji emerytur i rent na 2010 r. - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak po posiedzeniu komisji.

Komisja, która obradowała 29 czerwca, w Warszawie, zajmowała się wskaźnikami do przyszłorocznego budżetu i zastrzeżeniami partnerów społecznych do przedstawionych przez rząd projektów ustaw z pakietu antykryzysowego. W posiedzeniu uczestniczyli - oprócz związkowców, pracodawców i przedstawicieli rządu - reprezentanci klubów parlamentarnych.

"Wskaźnik waloryzacji rent i emerytur nie został uzgodniony między partnerami społecznymi i Rada Ministrów swoim rozporządzeniem w ciągu 21 dni zgodnie z ustawą ustali go" - powiedział dziennikarzom wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów zaakceptowała propozycję pozostawienia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2010 r. na poziomie ustawowego minimum, czyli wskaźnika waloryzacji i 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2009 r. Związki uważały, że emerytury i renty powinny być zwaloryzowane o stopień inflacji i nie mniej niż 50 proc. realnego wzrostu płac.

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak powiedziała, że proponowany wzrost płacy minimalnej - 1317 zł - to 39,8 proc. przeciętnego wynagrodzenia. "Od początku roku mówiłam, że takiego poziomu - ok. 40 proc. można oczekiwać" - powiedziała. "Strony mają jeszcze czas, by odnieść się do tych wskaźników i założeń budżetowych" - dodała.

Komisja omawiała też związkowe uwagi do projektów ustaw z pakietu antykryzysowego. Ustalono, że podczas drugiego czytania w Sejmie posłowie będą składać poprawki, o które zabiegają centrale związkowe. W pracach komisji nad tymi poprawkami będą brali udział przedstawiciele związków i pracodawców.

Poprawki, których domagają się związki dotyczą m.in. umów na czas określony (by pracodawcy nie mogli przeciągać w nieskończoność zatrudniania na czas określony) i elastycznego czasu pracy. Związkowcy chcą, by z takiej możliwości mogli korzystać tylko ci przedsiębiorcy, których rzeczywiście dotknął kryzys - powiedział dziennikarzom szef OPZZ Jan Guz.

Proponują też zmianę zapisów dotyczących wypłaty niektórych zasiłków, np. chorobowego, rehabilitacyjnego czy macierzyńskiego, które są liczone na podstawie rocznej średniej wysokości pensji. Jeśli takiej zmiany by nie było - wyjaśniają związkowcy - wówczas, po wejściu w życie zapisów o tzw. postojowym, pracownicy, którym przysługuje zasiłek, otrzymaliby go w niższym wymiarze.

Związkowcy zarzucają rządowi, że projekty nie są zgodne z ich ustaleniami z pracodawcami. Skarżą się, że nie mogą uczestniczyć w pracach sejmowych nad tymi rozwiązaniami. NSZZ "Solidarność" rozważa, czy nie opuścić prac Komisji Trójstronnej i wyjść z wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK