| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zapłacimy niższe opłaty od składek na ubezpieczenia społeczne

Zapłacimy niższe opłaty od składek na ubezpieczenia społeczne

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) będą mogły pobierać maksymalnie 3,5 proc. opłat od składek ubezpieczonych, zamiast obecnych 7 proc. - zakłada uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Niższe opłaty będą obowiązywały od stycznia 2010 r.

"Przyjęta przez Sejm propozycja pozwoli zaoszczędzić w ciągu 3 lat prawie 2 mld zł, które dodatkowo pozostaną na kontach ubezpieczonych kosztem zysków Powszechnych Towarzystw Emerytalnych (PTE)" - podkreśliła posłanka Anna Bańkowska (Lewica).

Zgodnie z uchwaloną nowelizacją towarzystwa emerytalne będą mogły co miesiąc pobierać opłatę od składek uzależniona od wysokości aktywów. Będzie ona potrącana z oszczędności zgromadzonych w OFE. Pieniądze mają być przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z zarządzaniem funduszem. W przypadku towarzystw najbogatszych, czyli takich, których aktywa przekroczą 45 mld zł, będzie pobierana kwota 15,5 mln zł.

Rządowa propozycja nowelizacji ustawy o OFE zakładała, że PTE od 1 stycznia 2010 r. miałyby pobierać tylko miesięczną opłatę kwotową, wynoszącą maksymalnie 15,5 mln zł.

"Platforma Obywatelska chciała, by poza tą stałą opłatą towarzystwa mogły pobierać również opłatę procentową wynoszącą 0,01 proc. od nadwyżki aktywów ponad 45 mld zł, co spowodowałoby zwiększenie wpływów PTE w latach 2010-50 o 34 mld zł. Czyli te 34 mld zł, które mogłyby pozostać na kontach ubezpieczonych, przejęłyby PTE" - wyjaśniła Bańkowska. Podkreśliła, że przeciwko propozycji PO protestowały Lewica, PSL i PiS.

"Udało się przekonać PO. Podczas posiedzenia połączonych sejmowych komisji finansów oraz polityki społecznej PO wycofała się ze swojej poprawki niekorzystnej dla ubezpieczonych, a korzystnej dla PTE" - powiedziała.

Niższe mają też być opłaty za zarządzanie OFE, pobierane przez Powszechne Towarzystwa Emerytalne. PTE, których aktywa nie będą przekraczały 8 mld zł, będą mogły pobierać za zarządzanie OFE, miesięcznie 0,045 proc. wartości swoich aktywów netto. Przy aktywach od 8 mld zł do 20 mld zł będzie to miesięcznie 3,6 mln zł plus 0,04 proc. od nadwyżki ponad 8 mld zł. Przy aktywach od 20 mld zł do 35 mld zł miesięczna opłata wyniesie 8,4 mln zł plus 0,032 proc., od nadwyżki ponad 20 mld zł. Od aktywów w granicach od 35 mld zł do 45 mld zł będzie to 13,2 mln zł plus 0,023 proc. od nadwyżki ponad 35 mld zł miesięcznie.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK