| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > "Solidarność" krytykuje projekt ustawy antykryzysowej

"Solidarność" krytykuje projekt ustawy antykryzysowej

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w swej wstępnej opinii, przesłanej wicepremierowi Waldemarowi Pawlakowi, krytycznie ocenia pakiet antykryzysowy.

Właściwe stanowisko w sprawie projektu ustawy związek "zajmie w terminie późniejszym".

Pakiet antykryzysowy to 13 punktów dotyczących zmian w prawie pracy, podpisanych przez związki zawodowe i pracodawców w końcu marca. Kierując się tym porozumieniem, rząd opracował zbiór propozycji zmian w prawie, który przedstawił Komisji Trójstronnej w końcu kwietnia.

Marta Pióro z biura prasowego KK "S" powiedziała, że projekt ustaw "przede wszystkim nie zawiera wszystkich 11 postulatów, o które wnioskowali związkowcy i pracodawcy".

"Solidarność" szczególnie krytycznie ocenia zapisy projektu ustawy dotyczące zawierania umów na czas określony oraz subsydiowania zatrudnienia (zwanego też płatnym postojowym) - powiedziała.

Pióro podkreśliła, że "proponowane rozwiązania dotyczące umów na czas określony nie odpowiadają intencji zawartej w pakiecie antykryzysowym zawartym przez pracodawców i związki zawodowe".

"Zgodnie z projektem ustawy, pracodawcy nadal będą mieli możliwość zatrudniania na czas określony, a związkowcy wnioskowali o ograniczenie takiej możliwości" - dodała.

W przypadku subsydiowania zatrudnienia tzw. płatnego postojowego "dopłaty powinny odnosić się do płacy minimalnej a nie do zasiłku dla bezrobotnych, co proponuje rząd w swoim projekcie" - powiedziała Marta Pióro.

Według związkowców, taka propozycja rządu oznacza, że dopłaty będą bardzo niskie.

"Proponowany niski poziom świadczeń na częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowniczych na czas postoju oraz na częściowe zrekompensowanie zmniejszenia wynagrodzeń wynikających z obniżenia wymiaru czas pracy jest nie do zaakceptowania" - czytamy w piśmie związkowców do wicepremiera.


Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK