| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Członkowie OFE coraz częściej skarżą się na problemy ze zmianą funduszu

Członkowie OFE coraz częściej skarżą się na problemy ze zmianą funduszu

Członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) coraz częściej skarżą się na problemy ze zmianą funduszu. Zwykle przyczyna kłopotów leży jednak nie po stronie OFE, ale skarżących, którym brakuje wiedzy na temat funkcjonowania systemu OFE - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

W pierwszym kwartale tego roku do regulatora wpłynęło 877 skarg na OFE, ponad trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie 2008 r. Wtedy było ich 269 - poinformowała PAP Katarzyna Biela z biura prasowego urzędu KNF.

"Najczęściej sygnalizowane problemy związane były ze zmianą OFE po zawarciu przez członka OFE umowy członkowskiej z innym otwartym funduszem emerytalnym" - tłumaczy Biela. Chodzi o brak lub opóźnienia transferów do innych OFE.

Według urzędu KNF jedną z zasadniczych przyczyn braku transferów są braki formalne, np. niewłaściwe wypełnienie przez członka zawiadomienia o zmianie OFE. Bywa, że dane osobowe są niepełne lub błędne, bądź też brakuje daty zawarcia umowy z innym OFE. Inna przyczyna to nieopłacenie opłaty związanej ze zmianą funduszu w przypadku, gdy staż członkowski jest krótszy niż 24 miesiące.

Ponadto zdarza się, że członkowie OFE przekazują zawiadomienia o zawarciu umowy z innym funduszem w ostatnich dniach przed sporządzaniem tzw. list transferowych. Powoduje to nieumieszczenie nazwisk tych osób na listach osób zmieniających OFE, w najbliższym terminie wypłaty transferowej.

"Problemy opisywane przez skarżących wynikały często z braku znajomości terminów transferów, wymogów dotyczących opłat oraz zakresu danych, jakie powinny zostać zawarte w zawiadomieniu o zmianie funduszu" - zwraca uwagę Biela. "Niestety wiedza członków OFE na temat funkcjonowania systemu jest bardzo niska" - powiedziała.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »