| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Członkowie OFE coraz częściej skarżą się na problemy ze zmianą funduszu

Członkowie OFE coraz częściej skarżą się na problemy ze zmianą funduszu

Członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) coraz częściej skarżą się na problemy ze zmianą funduszu. Zwykle przyczyna kłopotów leży jednak nie po stronie OFE, ale skarżących, którym brakuje wiedzy na temat funkcjonowania systemu OFE - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

W pierwszym kwartale tego roku do regulatora wpłynęło 877 skarg na OFE, ponad trzykrotnie więcej niż w tym samym okresie 2008 r. Wtedy było ich 269 - poinformowała PAP Katarzyna Biela z biura prasowego urzędu KNF.

"Najczęściej sygnalizowane problemy związane były ze zmianą OFE po zawarciu przez członka OFE umowy członkowskiej z innym otwartym funduszem emerytalnym" - tłumaczy Biela. Chodzi o brak lub opóźnienia transferów do innych OFE.

Według urzędu KNF jedną z zasadniczych przyczyn braku transferów są braki formalne, np. niewłaściwe wypełnienie przez członka zawiadomienia o zmianie OFE. Bywa, że dane osobowe są niepełne lub błędne, bądź też brakuje daty zawarcia umowy z innym OFE. Inna przyczyna to nieopłacenie opłaty związanej ze zmianą funduszu w przypadku, gdy staż członkowski jest krótszy niż 24 miesiące.

Ponadto zdarza się, że członkowie OFE przekazują zawiadomienia o zawarciu umowy z innym funduszem w ostatnich dniach przed sporządzaniem tzw. list transferowych. Powoduje to nieumieszczenie nazwisk tych osób na listach osób zmieniających OFE, w najbliższym terminie wypłaty transferowej.

"Problemy opisywane przez skarżących wynikały często z braku znajomości terminów transferów, wymogów dotyczących opłat oraz zakresu danych, jakie powinny zostać zawarte w zawiadomieniu o zmianie funduszu" - zwraca uwagę Biela. "Niestety wiedza członków OFE na temat funkcjonowania systemu jest bardzo niska" - powiedziała.


Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK