| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Senacka komisja za obniżeniem świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli

Senacka komisja za obniżeniem świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli

Za obniżeniem wysokości świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli odchodzących na wcześniejsze emerytury ze 100 do 80 proc. wysokości emerytury pomostowej opowiedziała się w czwartek senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu.

Za poprawką Ryszarda Góreckiego (PO) do ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, obniżającą wysokość takiego świadczenia, głosowało dziewięciu senatorów, nikt nie był przeciw, trzech senatorów wstrzymało się od głosu.
Komisja poparła też drugą poprawkę Góreckiego, zgodnie z którą wiek uprawnionych do świadczeń kompensacyjnych ma wzrastać (począwszy od 55. roku życia) w latach 2009-2028. W ustawie zapisano, że ma to następować w latach 2014-2032.
Obie poprawki mają na celu przywrócenie zapisów, które znajdowały się w pierwotnym projekcie ustawy, wypracowanym przez trzy kluby sejmowe: PO, PSL i Lewicę. Rząd popiera te poprawki.
Zgodnie z uchwaloną w kwietniu przez Sejm ustawą, świadczenie kompensacyjne ma być przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30- letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej. Wiek uprawniający do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ma wzrastać w kolejnych latach, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Jeśli nauczyciel po uzyskaniu świadczenia będzie pracował w szkole, straci do niego prawo. Będzie mógł jednak pobierać pieniądze z tego tytułu, jeśli podejmie inną niż nauczycielska pracę, np. prowadząc własny biznes.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »