| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Pakiet działań antykryzysowych przedmiotem obrad Prezydium Komisji Trójstronnej

Pakiet działań antykryzysowych przedmiotem obrad Prezydium Komisji Trójstronnej

Rządowe propozycje rozwiązań legislacyjnych do przyjętego pakietu działań antykryzysowych zdominowały obrady Prezydium Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, które odbyło się 20 marca br., pod przewodnictwem Wicepremiera, Ministra Gospodarki, Waldemara Pawlaka.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że spośród przyjętego pakietu, najbardziej kontrowersyjne dla partnerów społecznych propozycje, dotyczyły rozwiązań z zakresu prawa pracy: wprowadzenia dwunastomiesięcznego okresu rozliczeniowego, racjonalizacji rozwiązań dotyczących doby pracowniczej w kontekście rozliczania czasu pracy oraz ograniczenia stosowania umów na czas określony. Z uwagi na ich wrażliwy charakter, wymagają dodatkowych konsultacji autonomicznych i mogą być one rozpatrywane, a w konsekwencji uzgodnione - łącznie, w ramach pakietu.

Spośród pozostałych punktów pakietu rozpatrzone zostaną propozycje partnerów społecznych, aby subsydiowanie zatrudnienia odbywało się na innych zasadach niż system pożyczkowy. Należy przy tym jasno określić warunki dostępu do programu, zobowiązania do spełnienia przez pracodawcę oraz konsekwencje w razie ich niespełnienia, a także symboliczną i solidarną spłatę – podał resort.

Przyjęte przez Prezydium uwagi wynikające z dyskusji, zostaną przetransponowane do projektów ustaw i założeń, które na początku przyszłego tygodnia powinny trafić do ponownej oceny partnerów społecznych. Wśród nich znajdzie się również propozycja zniesienia tzw. ustawy kominowej, a także wykorzystania środków na świadczenia socjalne, na podstawie obowiązujących ustaw, dla osób już dotkniętych kryzysem.

Więcej informacji na www.mpips.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK