| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rodzice adopcyjni będą lepiej chronieni przed zwolnieniem

Rodzice adopcyjni będą lepiej chronieni przed zwolnieniem

Przygotowana przez resort pracy nowelizacja Kodeksu pracy zmierza do przyznania rodzicom adopcyjnym takich samych praw w zakresie ochrony stosunku pracy, jakie posiadają rodzice biologiczni.

Z uzasadnienia projektu wynika, że nowelizacja Kodeksu pracy ma trzy cele.
Po pierwsze, zmierza do uwzględnienia w przepisach Kodeksu pracy dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem - konsekwencji zmian obowiązujących od dnia 18 stycznia 2009 r., wprowadzonych przepisami ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy (DzU nr 223, poz. 1460). Według założeń, obowiązująca obecnie ochrona w zakresie warunków powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim i urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, zostanie rozciągnięta – na pracowników powracających do pracy po dodatkowym urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego. Z tego uprawnienia będzie mógł także skorzystać pracownik – ojciec wychowujący dziecko korzystający z urlopu ojcowskiego.
Po drugie, nowelizacja uwzględnia postulat Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, aby pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego objąć w tym czasie szczególną ochroną stosunku pracy w zakresie, w jakim z takiej ochrony korzystają pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim.
Po trzecie, zmierza do maksymalnego ujednolicenia standardów ochronnych stosowanych do pracowników korzystających z urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego), pracowników korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz pracowników korzystających z urlopu ojcowskiego – w celu uniknięcia zarzutu dyskryminacji w stosunkach pracy w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK