| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek to dokument potrzebny m.in. do udziału w przetargach albo przy ubieganiu się o kredyt w banku. W związku z licznymi prośbami o potwierdzenie autentyczności takich zaświadczeń ZUS przygotowuje specjalną elektroniczną usługę. Przez system internetowy zainteresowane podmioty będą mogły spytać się czy Zakład wydał płatnikowi X, legitymującemu się danymi Y, zaświadczenie o konkretnym numerze i serii. Prace w tym zakresie są zaawansowane i udostępnienie usługi prawdopodobnie nastąpi jeszcze przed wakacjami.

Zaświadczenie stwierdza, że płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Brak zaległości stwierdzany jest na dzień wystawienia zaświadczenia. Zaświadczenia wydaje się na wniosek płatnika składek w ciągu 7 dni, licząc od dnia złożenia wniosku.
Jak informuje ZUS o zaświadczenie można ubiegać się osobiście lub przez upoważnionego pełnomocnika. Można również zwrócić się o to listownie lub elektronicznie za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego (http://eup.zus.pl).
Odbiór następuje osobiście lub listownie - wnioskodawca sam decyduje, która forma jest dla niego wygodniejsza. ZUS nie wysyła tylko zaświadczenia e-mailem, ponieważ ze względów bezpieczeństwa wydaje się je na drukach ścisłego zarachowania. Każdy ma swój unikalny numer, aby uniknąć ewentualnych fałszerstw.
ZUS wydaje zaświadczenie na podstawie posiadanych przez siebie danych o stanie rozliczeń płatnika. Stan rozliczeń ustalany jest na podstawie zaewidencjonowanych w systemie informatycznym ZUS-u danych z prawidłowo wypełnionych i przekazanych przez płatnika dokumentów rozliczeniowych, jak też dokonanych wpłat, które zostały zidentyfikowane i zaewidencjonowane na jego koncie rozliczeniowym.
Zaświadczenie jest wydawane, gdy na koncie płatnika składek nie występuje zadłużenie z tytułu składek. Przepisy nie ustalają żadnej granicznej kwoty minimalnej, która stanowiąc zadłużenie, pozwalałaby na wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek.
W przypadku, gdy zachodzą okoliczności, które uniemożliwiają wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek, ZUS wydaje płatnikowi składek decyzję o odmowie wydania zaświadczenia. Od tej decyzji przysługuje płatnikowi odwołanie do sądu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK