REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Problemy z potwierdzeniami dla przekazanych do ZUS przesyłek

W dniach 16 i 17 września br. wystąpiły problemy z pobraniem potwierdzeń dla przekazanych do ZUS przesyłek, zawierających dokumenty ubezpieczeniowe - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Projekt nowelizacji ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych

Obywatele państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym Polacy, którzy płacą podatki za granicą, będą mogli gromadzić pieniądze na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) tak jak obywatele polscy, którzy podatek płacą tylko w kraju.

Wchodzą w życie nowe przepisy o warunkach odbywania stażu przez bezrobotnych

Od dzisiaj, 17 września, obowiązują przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych.

OPZZ: Ochrona praw osób o odmiennej orientacji seksualnej wynika z Kodeksu pracy

Ochrona praw pracowniczych osób o odmiennej orientacji seksualnej to obowiązek wynikający z Kodeksu pracy - przekonuje przewodniczący OPZZ Jan Guz. Związek powołał pełnomocnika ds. gejów i lesbijek, aby - jak podkreśla Guz - podkreślić swoją otwartość na problemy tej grupy społecznej.

15 tys. euro za wstrzymanie emerytury

Wstrzymanie emerytury, przyznanej z tytułu opieki nad chorym dzieckiem, i pozbawienie matki opiekującej się dzieckiem środków do życia stanowi naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności - uznał we wtorek Trybunał w Strasburgu i zasądził na rzecz skarżącej kobiety 15 tys. euro od państwa polskiego tytułem zadośćuczynienia.

Kolejna reforma systemu emerytalnego?

Bez reformy systemu emerytalnego, umożliwiającej Otwartym Funduszom Emerytalnym (OFE) różnorodne inwestowanie, przyszli emeryci nie mogą liczyć na godziwe emerytury - mówili uczestnicy Pierwszego Forum Finansowego w Warszawie.

Elektroniczna wymiana danych z ZUS - nowy certyfikat

30 września br. upływa okres ważności certyfikatu klucza publicznego Ośrodka Przetwarzania Danych. W związku z tym w oprogramowaniu służącym do elektronicznej wymiany danych z ZUS  należy zarejestrować nowy certyfikat klucza publicznego.

Czy zabraknie pieniędzy na wypłatę rent i emerytur?

Uszczuplenie w 2010 r. Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) o 7,5 mld zł może sprawić, że za kilkanaście lat zabraknie pieniędzy na wypłatę rent i emerytur - uważają przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców. Wiceminister pracy Marek Bucior uspokaja, że fundusz ten zostanie dofinansowany środkami z prywatyzacji.

Zapobieganie wypadkom przy pracy - prace nad nowelizacją ustawy

Związkowcy i pracodawcy z Komisji Trójstronnej zapowiedzieli, że w ciągu kilku tygodni wypracują wspólne stanowisko w sprawie rządowego projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Projektem tym zajmował się Zespół ds. Ubezpieczeń Komisji Trójstronnej.

Pracodawcy o obowiązku rozliczania podatków pracowników

Rządowy projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ordynacji podatkowej zakłada, że od przyszłego roku roczne rozliczenie PIT za pracowników będą wypełniać i wysyłać pracodawcy. Projekt spotkał się z negatywnym stanowiskiem pracodawców.

Bezpłatne szkolenie z prewencji wypadkowej i chorób zawodowych

W dniach 28-29 września br. w Krakowie odbędzie się bezpłatne szkolenie z prewencji wypadkowej, chorób zawodowych i schorzeń związanych z pracą.

Ponowne przeliczenie emerytury

Osoba, która po nabyciu prawa do wcześniejszej emerytury podlegała co najmniej przez 30 miesięcy ubezpieczeniu społecznemu, ma prawo do ponownego przeliczenia jedynie tzw. części socjalnej emerytury, która stanowi 24 proc. kwoty bazowej - uznał Sąd Najwyższy.

Dodatkowy obowiązek pracodawców

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ordynacji podatkowej. Celem nowelizacji jest wprowadzenie obowiązku sporządzenia rocznego obliczenia podatku przez płatnika.

Czy będą przepisy o naliczaniu emerytur?

O opracowanie aktów prawnych, dotyczących szczegółowego wyliczania podstawy wymiaru emerytury i renty, zwrócił się do premiera rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. RPO przypomniał, że na taką potrzebę wskazuje w tegorocznym orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny (TK).

Nowe składki za pracowników

Propozycja zmian przepisów prawa pracy i podatkowych

W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej przygotowano projekt nowelizacji kodeksu pracy i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Projekt zmian zasad podziału środków NFZ

Związkowcy z Solidarności na Lubelszczyźnie zbierają podpisy pod obywatelskim projektem zmiany ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Chodzi o niesprawiedliwy - ich zdaniem - algorytm podziału pieniędzy na ochronę zdrowia między województwa.

Wchodzą w życie nowe przepisy o zasiłku dla bezrobotnych

Dzisiaj, tj. 10 września, wejdą w życie przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego.

Aktualizacja certyfikatu do elektronicznej wymiany danych z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał komunikat w sprawie aktualizacji certyfikatu RP-1-OOP-SDWI, służącego do elektronicznej wymiany danych z ZUS.

Nowy termin analiz ws. wynagrodzeń to niższe "trzynastki"

Samorządowcy chcą zmiany terminu sporządzania przez samorządy analiz wydatków, jakie poniosły na wynagrodzenia nauczycieli i wypłacania im ewentualnych wyrównań.

Dodatek do wynagrodzenia dla urzędników

Dzisiaj, 9 września, wchodzą w życie przepisy nowelizujące rozporządzenie w sprawie dodatku do wynagrodzenia dla pracowników publicznych służb zatrudnienia.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe

We wrześniu, październiku i listopadzie br. podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać miesięcznie kwoty 7703,70 zł.

Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci

Rodzice niepełnosprawnych dzieci z całej Polski planują w środę, tj. 9 września, pikietę Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Chcą w ten sposób zaprotestować przeciwko wadliwemu - ich zdaniem - systemowi świadczeń wypłacanych przez państwo dla osób zajmujących się chorymi dziećmi.

Pracodawcy i związkowcy za likwidacją odgórnego wskaźnika wzrostu płac

Pracodawcy i związkowcy chcą likwidacji od 2010 roku odgórnego sposobu ustalania wzrostu wynagrodzeń pracowników. Takie stanowisko przyjęli przedstawiciele obu stron 7 września na posiedzeniu plenarnym Komisji Trójstronnej. Propozycję popiera także strona rządowa.

Bezrobocie w sierpniu nie wzrosło

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 10,8 proc., czyli tyle samo, co w lipcu - poinformowała minister Jolanta Fedak.

Szkolenia w zakresie kontroli zwolnień lekarskich

Od 1 sierpnia trwa realizacja programu "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Odbywające się w całym kraju bezpłatne szkolenia pracodawców to jeden z elementów tego programu.

Roszczenia pracowników "porzuconych" przez pracodawcę

Ustawowy wskaźnik wzrostu wynagrodzeń do likwidacji?

Wskaźnik wzrostu wynagrodzeń powinien być ustalany w przedsiębiorstwach, między pracodawcami a zakładowymi związkami zawodowymi, a nie odgórnie. Takie stanowisko ustalili pracodawcy i związkowcy z Komisji Trójstronnej.

Niepełnosprawne dzieci - dochód uprawniający do zasiłku

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku postanowił skierować do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne, dotyczące zgodności z Konstytucją RP niektórych zapisów ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Nowe zasady odbywania stażu przez bezrobotnych

Minister Pracy wydała rozporządzenie regulujące warunki odbywania stażu przez bezrobotnych. Jego przepisy wprowadzają m.in. ograniczenie liczby bezrobotnych jednocześnie odbywających staż u danego organizatora stażu.

Zgoda na wzrost płac

Związek Nauczycielstwa Polskiego podpisał dzisiaj, tj. 3 września, porozumienie z rządem dotyczące wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w 2010 roku. Tym samym wyraził zgodę na propozycję premiera, by płace nauczycieli wzrosły w przyszłym roku tylko raz, o 7 proc., we wrześniu.

Wnioski o umorzenie składek ZUS

Osoby, które prowadziły działalność gospodarczą a równocześnie przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym mogą składać wnioski o umorzenie składek na ubezpieczenia społeczne.

W drugiej połowie roku może wzrosnąć bezrobocie

Bezrobocie w drugiej połowie 2009 r. może wzrosnąć, bo w sierpniu wzrósł Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - prognozują analitycy z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Czy czeka nas nowelizacja kodeksu pracy?

W Sejmie trwają prace nad kolejną nowelizacją kodeksu pracy. Proponowane zmiany zmierzają do uproszczenia zasad wydawania świadectw pracy oraz wykonywania wstępnych badań lekarskich.

W 2010 r. tylko jedna podwyżka wynagrodzeń

W 2010 r. nie będzie dwóch podwyżek dla nauczycieli, w styczniu i we wrześniu, ale jedna 7-procentowa we wrześniu - powiedział premier Donald Tusk po spotkaniu z przedstawicielami Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP).

Nowe przepisy o przyznawaniu zasiłku dla bezrobotnych

10 września wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego.

Najnowsze komunikaty Prezesa ZUS

Od dzisiaj, tj. od 1 września 2009 r., zmieniła się m.in. wysokość zasiłku pogrzebowego.

"ZUS dla Ciebie" - nowy program telewizyjny

Dzisiaj, 1 września, na antenie TVP1 rusza program telewizyjny "ZUS dla Ciebie".

Wniosek o objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym - zmiana terminu

Od jutra, tj. od 1 września, osoby, które chcą dobrowolnie kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będą mogły do nich przystąpić w dowolnym, dogodnym dla siebie terminie.

Bezrobocie nie powinno przekroczyć 13 proc.

Zakładamy, że bezrobocie w Polsce w latach kryzysu nie powinno przekroczyć 13 proc. - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że w ciągu najbliższych kilkunastu dni rząd przedstawi parametry dotyczące przyszłorocznego budżetu.

"Zorganizowani mają lepiej!"

Solidarność chce przeprowadzić w przyszłym tygodniu akcję pod hasłem "Zorganizowani mają lepiej!". Ma ona służyć promocji związku. W jej ramach na ulicach wielu miast będą rozdawane informatory oraz ulotki "S".

Ważne będą tylko umowy o pracę po polsku

Umowy o pracę, w których jedną ze stron jest obywatel polski, będą musiały być sporządzane w języku polskim i tylko ta wersja językowa będzie miała moc prawną - stanowi nowelizacja ustawy o języku polskim, do której Sejm przyjął jedyną senacką poprawkę.

Dofinansowanie szkoleń ze środków Funduszu Pracy

Wiadomo już, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby otrzymać dofinansowanie szkoleń i studiów podyplomowych ze środków Funduszu Pracy (FP).

Zawartość tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że rozporządzenia określające zawartość tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych są już gotowe. "Jest to sygnał dla pacjentów, co będzie dla nich gwarantowane, czyli nieodpłatne" - powiedziała Kopacz.

Niezadowalajacy poziom przestrzegania prawa pracy

Poziom przestrzegania prawa pracy w polskich przedsiębiorstwach jest wciąż niezadowalający; w zeszłym roku inspektorzy pracy przeprowadzili kontrole u prawie 60 tys. pracodawców, co trzecia z nich skutkowała nałożeniem grzywny lub skierowaniem wniosku do sądu - wynika ze sprawozdania Państwowej Inspekcji Pracy.

Negatywna ocena związków zawodowych

Obecną działalność NSZZ "Solidarność" dobrze ocenia 23 proc. badanych, a 43 proc. wyraża dezaprobatę wobec działań tej centrali związkowej. Pozytywną opinię o aktualnej aktywności OPZZ ma 18 proc. ankietowanych, negatywną 36 proc. - wynika z sierpniowego badania CBOS.

Świadczenia dla przedsiębiorców w trudnościach finansowych

Instrukcja dla korzystających z rozwiązań antykryzysowych

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej znajduje się rządowa instrukcja dla pracodawców i pracowników korzystających z rozwiązań antykryzysowych.

Uprawnienia związane z rodzicielstwem - nowelizacja kodeksu pracy

Pracownicy korzystający z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego będą objęci ochroną stosunku pracy tak jak pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim. Takie zmiany przewiduje projekt ustawy nowelizującej kodeks pracy.

Bezrobocie rośnie

Stopa bezrobocia w lipcu 2009 r. wyniosła 10,8 proc. wobec 10,7 proc. w czerwcu 2009 roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA