| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kontrole przedsiębiorców według nowych zasad

Kontrole przedsiębiorców według nowych zasad

7 marca 2009 r. weszła w życie ustawa z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 18, poz. 97). Wprowadziła ona korzystne dla przedsiębiorców zmiany dotyczące zasad przeprowadzania kontroli.

Zgodnie nowymi przepisami przedsiębiorcy będą zawiadamiani nie tylko, jak to ma miejsce teraz, o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, ale też o każdej innej kontroli dotyczącej ich działalności gospodarczej. Po skutecznym doręczeniu przedsiębiorcy zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli może ona zostać wszczęta nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia tego zawiadomienia.
Ponadto organ kontroli, który w trakcie kontroli naruszy przepisy prawa poniesie dotkliwe sankcje. Dowody przeprowadzone w toku wadliwej kontroli, jeśli miały istotny wpływ na wyniki kontroli będą pozbawione mocy dowodowej i nie będą mogły stanowić dowodu w żadnym postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnym skarbowym dotyczącym kontrolowanego przedsiębiorcy.
Na skutek zmiany przepisów przedsiębiorca może również sprzeciwić się podjęciu i wykonywaniu przez organy kontroli czynności z naruszeniem niektórych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Warto podkreślić, że przedsiębiorca, który poniesie szkodę na skutek przeprowadzenia czynności kontrolnych z naruszeniem przepisów prawa, może żądać również odszkodowania. Wcześniej w ustawie nie było zapisu informującego przedsiębiorców o możliwości dochodzenia przez nich odszkodowania. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie zawiera odrębnych regulacji w zakresie dochodzenia przez poszkodowanego przedsiębiorcę roszczeń z tego tytułu. Odsyła w tym zakresie do przepisów odrębnych tj. przepisów Kodeksu cywilnego.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK