| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Część związków zawodowych przedstawiła uwagi do reformy emerytur

Część związków zawodowych przedstawiła uwagi do reformy emerytur

Swoje uwagi do założeń projektu reformy systemu emerytur mundurowych przedstawiła już część związków zawodowych oraz kierownictwa wszystkich służb, których to dotyczy - poinformował wiceszef MSWiA Zbigniew Sosnowski.

Odpowiadając w Sejmie na pytania posłów PiS Dariusza Bąka i Barbary Marianowskiej dotyczących sytuacji finansowej i projektowanych zmian w systemie emerytalnym, Sosnowski przypomniał, że 16 lutego założenia te zostały przedstawione na posiedzeniu prezydium Komisji Trójstronnej.

"Założenia systemu emerytalnego funkcjonariuszy służb mundurowych po analizie wnoszonych do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opinii, uwag i wniosków zostaną poddane dalszym konsultacjom społecznym" - powiedział Sosnowski.

Zapewnił, że pensje funkcjonariuszy są wypłacane na bieżąco. "W najbliższym czasie nastąpi również wypłata podwyżek uposażeń" - zapewnił.

"Ograniczenia wydatków nie dotyczą zadań, które bezpośrednio przekładają się na zdolności operacyjne policji. W każdej w formacji podległych lub nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji wprowadzane są plany oszczędnościowe zmierzające do zmniejszenia wydatków" - powiedział Sosnowski.

Przygotowywany przez MSWiA projekt ustawy zakłada, że prawo do emerytury mają nabywać funkcjonariusze, którzy ukończyli 55 lat i przepracowali w służbie co najmniej 25 lat. Obecnie po 15 latach pracy żołnierzom i funkcjonariuszom przysługuje emerytura w wysokości 40 proc. podstawy uposażenia, po 28 i pół roku służby - 75 proc.

MSWiA wyda w tym roku ok. 1,2 mld zł mniej niż pierwotnie zaplanowano. Z tej kwoty 1 mld zł odnosi się do części budżetu dotyczącej spraw wewnętrznych; ograniczono wydatki policji (802 mln), Straży Granicznej (138 mln), Biura Ochrony Rządu (21 mln) i Państwowej Straży Pożarnej (13 mln).

W czwartek około sześć tysięcy pracowników służb mundurowych protestowało w Gdańsku i Krakowie. Policjanci, strażacy, funkcjonariusze Służby Więziennej i Straży Granicznej demonstrowali przeciw zapowiadanym zmianom w przepisach emerytalnych dla służb mundurowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK