| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nabycie prawa do emerytury nie może być wyłączną przyczyną zwolnienia

Nabycie prawa do emerytury nie może być wyłączną przyczyną zwolnienia

Rozwiązywanie stosunku pracy wyłącznie z powodu przekroczenia przez pracownika wieku emerytalnego i nabycia prawa do emerytury jest przejawem dyskryminacji. Tak orzekł siedmioosobowy skład Izby Pracy Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, odpowiadając na pytanie prawne rzecznika praw obywatelskich z października 2008 r. (uchwała z 21 stycznia 2009 r., II PZP 13/08)

Pracodawcy nie mogą więc uzasadniać zwolnienia pracownika wyłącznie tym, że przekroczył on określony wiek i nabył prawo do świadczeń. Oznacza to, że sądy mogą uchylać nieprawomocne wyroki w sprawach dotyczących zwolnień starszych pracowników. A pracodawcy muszą staranniej uzasadniać wypowiedzenia umów takim pracownikom. W przeciwnym razie narażą się na zarzut dyskryminowania podwładnych. Uchwała SN może wpłynąć też na rynek pracy. Więcej osób po 55 roku życia będzie mogło kontynuować zatrudnienie.
Sąd Najwyższy uchwałą uporządkował także własne orzecznictwo w sprawach dotyczących zwalniania osób w wieku emerytalnym. Dotychczas nie było ono jednolite. W wyroku z 29 września 2005 r. (II PK 19/05, OSNP 2006/15-16/236) SN orzekł, że uzyskanie przez pracownika prawa do emerytury jest uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 45 par. 1 k.p.). Z kolei w orzeczeniu z 19 listopada 2008 r. (I PZP 4/08) SN stwierdził, że wypowiedzenie umowy o pracę pracownicy kolei z powodu osiągnięcia przez nią wieku emerytalnego stanowi dyskryminację ze względu na płeć.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wiek emerytalny nie może uzasadniać zwolnienia
Wiek emerytalny nie może uzasadniać zwolnienia

PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pakosińska-Krawczyńska

Kancelaria Adw. Magdalena Pakosińska-Krawczyńska, chtsanwältin (RAK Berlin), Adwokat niemiecki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK