| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowe zasady wynagradzania samorządowców

Nowe zasady wynagradzania samorządowców

Ustawa o pracownikach samorządowych wprowadziła nie tylko nowe zasady zatrudnienia. Zmiany dotyczą także wynagrodzeń.

Obowiązująca od początku roku nowa ustawa o pracownikach samorządowych z 21 listopada 2008 r. nie tylko porządkuje kwestie płacowe, ale dają też nowe możliwości dla wszystkich urzędów i jednostek samorządowych. Dotychczasowe przepisy regulujące płace samorządowców były zawarte w dwóch głównych aktach prawnych - w ustawie o pracownikach samorządowych z 1990 r. oraz w ustawie o pracownikach urzędów państwowych z 1982 r. Ustawa z 2008 r. likwiduje te odwołania - teraz podstawowe przepisy płacowe znajdą się w jednym miejscu.

Tak jak dotychczas, zasadnicze kwestie mają być uregulowane przez rozporządzenie wykonawcze Rady Ministrów. Znajdą się w nim regulacje dotyczące m.in.: wykazu stanowisk, minimalnych wymagań kwalifikacyjnych dla poszczególnych stanowisk, minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, zasad wynagradzania pracowników pochodzących z wyboru oraz warunków przyznawania i wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalno-rentowej.

To jednak nie wszystko. Do końca czerwca 2009 r. każdy urząd i jednostka samorządowa będą obowiązane opracować i wprowadzić w życie własny regulamin wynagradzania. W regulaminie tym pracodawca samorządowy powinien określić szczegółowe wymagania kwalifikacyjne dla poszczególnych stanowisk oraz maksymalne stawki wynagrodzeń zasadniczych. Dodatkowo w regulaminie będzie można określić warunki przyznawania i wypłacania premii i nagród pieniężnych oraz samodzielnie ustalić warunki i sposób przyznawania dodatków funkcyjnych i specjalnych.

Każdy pracownik samorządowy, niezależnie od stanowiska, będzie miał prawo do wynagrodzenia i różnych innych świadczeń pieniężnych ze stosunku pracy.Wszyscy otrzymają wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek za wieloletnią pracę (tzw. dodatek stażowy). Ponadto, w zależności od ustaleń zawartych w nowych rozporządzeniach i regulaminach wynagradzania, samorządowcy będą mogli otrzymać: dodatek funkcyjny, dodatek specjalny - z tytułu zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych oraz nagrodę pieniężną - za szczególne osiągnięcia w pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK