| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wysokość limitów składek w 2009 r.

Wysokość limitów składek w 2009 r.

Kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w 2009 r. wynosi 95 790 zł.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym, nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 grudnia 2008 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2009 oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia określiło, że kwota ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku 2009 wynosi 95 790 zł, a przyjęta do jej ustalenia kwota przeciętnego wynagrodzenia - 3193 zł.

Pod koniec grudnia 2008 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej w drodze obwieszczenia ogłosił wysokość kwot wpłat na indywidualne konto emerytalne w 2009 r.Zgodnie z art. 13 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych (DzU nr 116, poz. 1205 ze zm.) wpłaty dokonywane na IKE w roku kalendarzowym nie mogą również przekroczyć kwoty odpowiadającej 3-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej lub ustawie o prowizorium budżetowym. W związku z powyższym limit wysokości wpłat na indywidualne konto emerytalne w 2009 r. również wynosi 95 790 zł.

Zgodnie z upoważnieniem ustawowym zawartym w art. 25 ust. 4a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (DzU nr 116, poz. 1207 ze zm.) minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego ogłasza w drodze obwieszczenia w „Monitorze Polskim” do końca roku kalendarzowego poprzedzającego rok, w którym uczestnik będzie wnosił do programu składki dodatkowe, wysokość kwoty, sumy składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do jednego programu w ciągu roku kalendarzowego. Kwota ta nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej czteroipółkrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok, określonego w ustawie budżetowej, ustawie o prowizorium budżetowym lub w ich projektach, jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone. Z uwagi na fakt, że wysokość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2009 r. wynosi 3193 zł, limit wpłat składek dodatkowych wniesionych do jednego programu w roku 2009 wynosi 14 368,50 zł, co stanowi czteroipółkrotność kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

• obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 grudnia 2008 r. w sprawie kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz przyjętej do jej ustalenia kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (MP nr 97, poz. 850),

• obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwoty odpowiadającej sumie składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do jednego programu w roku 2009 (MP nr 97, poz. 849).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Fiuk

Doradca ekonomiczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK