| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych

Zmiany w waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych

Rząd ma proponować wzrost wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Wskaźnik najbliższej waloryzacji, która będzie przeprowadzona w marcu 2009 r., najprawdopodobniej będzie już negocjowany według nowych zasad.

Waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych stanowi bardzo ważny element konstrukcyjny systemu ubezpieczeń społecznych. Zasady waloryzacji określają bowiem zakres ochrony realnej wartości emerytur i rent.

Zasady ustalania wysokości emerytur i rent określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W wyniku zmian wprowadzonych ustawą z 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przywrócono coroczną waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych, która przeprowadzana jest od 1 marca. Wprowadzono również wskaźnik waloryzacji odpowiadający średniorocznemu wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększonemu o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Przeprowadzona w 2008 r. waloryzacja emerytur i rent uwzględnia inflację za lata 2006-2007. Natomiast wzrost cen, który nastąpił w roku 2008, będzie uwzględniony przy waloryzacji świadczeń, która będzie przeprowadzona w roku 2009.

Obecnie w Senacie RP trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Projektowana zmiana jest wynikiem uzgodnień na forum Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych i ma na celu zmianę terminu negocjacji wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w części dotyczącej zwiększenia o co najmniej 20% realnego wzrostu wynagrodzeń.

Zgodnie z przygotowanymi rozwiązaniami coroczne negocjacje będą się rozpoczynać w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację, po przedstawieniu przez stronę rządową partnerom społecznym prognoz makroekonomicznych, w tym planowanego wzrostu inflacji. Strona rządowa ma proponować Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych wzrost wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Strona pracodawców oraz strona związkowa w terminie dwutygodniowym będą mogły ustosunkować się do propozycji przedstawionej przez rząd. W przypadku gdy strony nie dojdą do porozumienia, to strona rządowa, tak jak obecnie, podejmie decyzję, uwzględniając swoją propozycję. Według nowych zasad negocjowany byłby już wskaźnik najbliższej waloryzacji, która będzie przeprowadzona w marcu 2009 r. Negocjacje dotyczące jego zwiększenia rozpoczęłyby się w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy.

Celem nowych terminów negocjacji jest m.in. zabezpieczenie odpowiednich środków na podwyżkę świadczeń w ustawie budżetowej na następny rok.

Podstawa prawna:

• ustawa z 7 września 2007 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 191, poz. 1368),

• ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.).

• ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS (druk sejmowy 1109).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK