REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Brakuje pieniędzy na czternastki

Kolejny rok z rzędu gminy muszą do końca stycznia wypłacić nauczycielom specjalny dodatek, tzw. czternastkę. Rzecz w tym, że nie mają one na to pieniędzy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Kurczy się liczba członków OFE

W ubiegłym roku na konta otwartych funduszy emerytalnych trafiło najmniej pieniędzy od 2000 r. Te dane to efekt obniżenia przez rząd składki przekazywanej funduszom, ale i starzenia się społeczeństwa. W najbliższych latach OFE mogą liczyć na zaledwie 400 tys. nowych członków rocznie. W takiej sytuacji Towarzystwa Funduszy Emerytalnych stawiają coraz bardziej na utrzymanie swoich obecnych klientów niż tylko na pozyskiwanie nowych.

Na rynku pracy nie jest tak źle

Na tle innych krajów polski rynek pracy jest relatywnie stabilny - ocenił w rozmowie z PAP minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak tłumaczy, tempo wzrostu bezrobocia jest niższe niż średnia dla Unii Europejskiej.

Zmiana pracy to ryzyko

Ponad 60 proc. pracujących Polaków nie planuje w 2013 r. zmiany miejsca pracy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na badania Instytutu Homo Homini.

Hobby pomaga znaleźć pracę

Coraz więcej firm zwraca uwagę na hobby kandydatów do pracy. Czasem to właśnie ono decyduje o wyborze danej osoby - stwierdza "Rzeczpospolita".

Apel o równość dla wszystkich matek

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zwrócił się do ministra pracy i polityki społecznej, aby zmienił projekt wydłużający urlopy dla rodziców, tak aby możliwość rocznego urlopu macierzyńskiego dotyczyła także kobiet, które urodzą w pierwszym kwartale 2013 r.

Większość z nas liczy na podwyżkę

Mimo że blisko 80 proc. Polaków ocenia sytuację gospodarczą Polski jako złą, to większość z nas kondycję własnego pracodawcy ocenia pozytywnie i liczy w najbliższym czasie na wzrost wynagrodzenia – wynika z cyklicznego badania Instytutu Badawczego Randstad. Co ciekawe, 13 proc. badanych, mimo kryzysu na rynku pracy, deklaruje, że chce zmienić pracę i aktywnie jej szuka.

Abolicja oznacza niższą emeryturę

Abolicja dotyczy zaległych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za lata 1999-2009 r. Podstawowym warunkiem jest to, że nie mogą to być zaległe składki za zatrudnionych pracowników. Dzięki abolicji część aktywnych jeszcze przedsiębiorców będzie mogła stanąć na nogi. Jednak każdy kij ma dwa końce. Zła wiadomość jest taka, że ten, komu składki zostaną umorzone, będzie miał mniej środków zgromadzonych na koncie emerytalnym, a tym samym otrzyma niższą emeryturę.

Urzędnicy bez podwyżek

Piąty rok urzędnicy nie dostają podwyżek, a dyrektorzy generalni mają problem z wydaniem tego, co otrzymują z budżetu centralnego na fundusz płac, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Trzeba obniżyć koszty pracy

 Jesteście krajem małego, średniego i mikro biznesu. Jeśli więc koszty pracy są zbyt wysokie, ludzie nie będą zatrudniani – mówi Brent Wilton, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Pracodawców. Namawia rząd, związki zawodowe i biznes, by zaczęli rozmawiać o wizji Polski i wcielać ją w życie. To jedyna droga, by poradzić sobie z bezrobociem, i wśród młodzieży, i osób starszych.

Zamiast pracy, nuda

Z ponad 82 tys. skazańców i aresztantów osadzonych w polskich więzieniach, pracuje tylko ok. 23 tys. - informuje "Dziennik Polski".

Rząd poniósł klęskę

Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego miało mieć 1,6 mln Polaków. Ale pieniądze trafiły tylko na 33 tys. kont - podaje "Rzeczpospolita", która twierdzi, że to emerytalna porażka rządu.

Kogo poszukują pracodawcy

Optymizm polskich firm nieco się zmniejszył, ale wciąż będą zatrudniać specjalistów i menadżerów – wynika z raportu Antal International. Taki zamiar ma blisko połowa badanych przedsiębiorstw. Najwięcej szans na pracę mają fachowcy z branży e-commerce oraz IT. W górę pójdą też ich wynagrodzenia – to efekt wyrównywania sytuacji pomiędzy Europą Zachodnią a naszym regionem. Zwolnienia planuje 17 proc. firm. Najczęściej deklarują taki zamiar kancelarie prawne i podmioty z branży nieruchomości.

Nowy Portal Statystyczny ZUS

Abolicja stała się faktem

Z dniem 15 stycznia 2013 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 9 listopada 2012 r. o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność (Dz. U. z 2012 r., poz. 1551).

Będą większe korzyści z oszczędzania na starość

Polacy nie dbają o swoją przyszłość na emeryturze. Ponad 90 proc. badanych nawet nie wie, na czym polega odkładanie pieniędzy w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego  – wynika z badań Millward Brown dla Polskiej Izby Ubezpieczeń i Komitetu Razem. Dlatego obie te instytucje proponują zmiany w prawie mające upowszechnić IKZE. Opierając się tylko na obowiązkowych składkach emerytalnych każdy Polak osiągnie na emeryturze zaledwie 30 proc. swoich zarobków.

Więcej osób może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń

Od 1 stycznia 2013 r. osoby, które nie spełniają warunków do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, mogą przystąpić do tych ubezpieczeń na zasadzie dobrowolności.

ZUS przekazał pieniądze do OFE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w tym tygodniu otwartym funduszom emerytalnym (OFE) 26,1 mln zł - poinformował w środę ZUS w komunikacie.

Dobrze jest tylko w Niemczech

Średnia stopa bezrobocia w eurostrefie w 2013 r. sięgnie 12 proc. wobec odnotowanego w listopadzie ubiegłego roku rekordu 11,8 proc. Stan rynku pracy, z wyjątkiem niemieckiego jest "przygnębiający" i w krótkim czasie nie zanosi się na poprawę - uważają analitycy Barclays Capital.

Dziś mija termin do rozliczenia PIT przez pracodawcę

Do 10 stycznia pracownik może zwrócić się do pracodawcy o rozliczenie PIT za 2012 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Duży wzrost zarobków menedżerów

W ubiegłym roku zarobki top menedżerów wzrosły aż o jedną czwartą. W tym roku to się raczej nie powtórzy - wynika z raportu firmy doradczej Hay Group, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Będzie gorzej niż prognozuje MPiPS

"Ostatnie miesiące roku zawsze przynoszą znaczący wzrost bezrobocia, który ma związek z redukcją zatrudnienia sezonowego, zastojami w budownictwie, końcem terminów umów na czas określony, ale także wyczerpaniem środków na aktywne polityki rynku pracy, realizowane przez publiczne służby zatrudnienia. Niewątpliwie jednak, to był trudny rok dla przedsiębiorców, którzy i tak zrobili bardzo dużo, by zminimalizować rozmiar zwolnień. Przyniosło to relatywnie dobry efekt - zaczynaliśmy rok 2012 z bezrobociem na poziomie 13,2 proc., a kończymy na 13,3 proc." - mówi Ekspert PKPP Lewiatan Monika Zakrzewska.

Mamy 600 tys. wolnych miejsc pracy

Gdyby odpowiednio przeszkolić bezrobotnych, co trzeci od ręki znalazłby pracę, twierdzi "Puls Biznesu" na podstawie badań przeprowadzonych przez ekonomistów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Można domagać się wyrównania zasiłku

Za pracę na etacie i przejście na działalność należą się świadczenia nie niższe niż pracownicze

Czeka nas ujemna dynamika zatrudnienia

"Wszyscy spodziewali się, że bezrobocie może na koniec 2012 r. dojść do takiego poziomu. Widać zwiększone starania urzędów pracy, żeby łagodzić trend wzrostu bezrobocia, który trwa już od pół roku. Natomiast otwarte jest pytanie, czy to się w tym roku uda, zważywszy na to, jak słaby będzie wzrost gospodarczy oraz na to, że firmy długo się wzbraniały z dostosowywaniem poziomu zatrudnienia do sytuacji. Przedsiębiorstwa porzuciły już jednak zamiar +chomikowania pracy+, co oznacza jeszcze większe napięcia na rynku pracy i wzmacnia trend do wzrostu stopu bezrobocia" - mówi Ekonomista z Banku ING Banku Śląskiego Grzegorz Ogonek.

Rencista dostanie więcej niż emeryt

Nawet jeżeli będziesz pracował do 65-67 lat, dostaniesz na emeryturze o 300-500zł mniej niż twój znajomy rencista, który odszedł z pracy 5-10 lat wcześniej - donosi "Gazeta Wyborcza".

ZUS wyjaśnia

Z dniem 1 stycznia 2013 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. z dnia 6 czerwca 2012 r., poz. 637), nowelizujące wiele regulacji z zakresu m.in. zaopatrzenia emerytalnego.

Co ze świadczeniem pielęgnacyjnym po zawieszeniu działalności

Przedsiębiorca, który zawiesi działalność, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Orzeczenie stało się prawomocne.

Od 1 stycznia - do lekarza bez dokumentów ubezpieczeniowych

Od 1 stycznia pacjenci przychodzący do placówek ochrony zdrowia nie muszą przynosić dokumentów potwierdzających ubezpieczenie. Pracownicy rejestracji mogą sprawdzać ich uprawnienia online na podstawie numeru PESEL, należy jednak mieć ze sobą dokument tożsamości.

Premier zapowiedział kolejne zmiany w prawie pracy

W roku 2013 w Polsce powstanie około 400 tys. miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk. Rząd chce, aby w II połowie roku został zatrzymany wzrost bezrobocia.

Bezrobocie wśród absolwentów coraz większe

Jeśli w 2013 r. bezrobocie w Polsce znacznie przewyższy 13 proc. - a wszystko na to wskazuje - to wśród absolwentów przekroczy próg 30 proc. - wynika z prognoz Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami.

ZUS, KRUS i NFZ opublikują interpretacje w internecie

Od 1 stycznia 2013 r. interpretacje indywidualne wydawane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz dyrektorów oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia będzie można znaleźć w internecie.

Rynek weryfikuje ambicje absolwentów

Z badań Instytutu Homo Homini dla "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że rynek weryfikuje ambicje absolwentów uczelni.

Urzędnicy stracą pracę

Szykuje się kolejne podejście do ograniczenia administracji rządowej w terenie - informuje "Dziennik Polski".

Nowe świadczenia pielęgnacyjne już obowiązują

Od 1 stycznia zmienił się system świadczeń pielęgnacyjnych: zasiłek pielęgnacyjny jest wyższy (620 zł) i będzie przysługuje tylko rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych. Pojawiło się nowe świadczenie - specjalny zasiłek opiekuńczy (520 zł).

Kolejna korekta urlopów macierzyńskich

Resort pracy ujednolici do 14 dni termin powiadamiania pracodawcy w sprawie urlopu macierzyńskiego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

ZUSomat – nowe urządzenie do komunikacji z ZUS

Klienci placówek ZUS mają obecnie do dyspozycji wielofunkcyjny urzędomat. Do 17 grudnia urządzenia stanęły w większości terenowych jednostek ZUS. Za ich pomocą można złożyć do ZUS wniosek zarówno w postaci papierowej, jak i elektronicznej. Użytkownicy platformy PUE mogą zalogować się na swoje konto, a każdy klient będzie mógł uzyskać telefoniczne połączenie z konsultantem ZUS.

Pensja pracownika niepełnosprawnego tylko na konto bankowe

Pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mają obowiązek przekazywać wynagrodzenie na rachunek bankowy, rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub na adres zamieszkania pracownika.

Nowe zasady ubezpieczenia emerytalnego

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy nowelizującej ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt znosi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

W 2013 r. ucierpią małe i średnie firmy

W 2013 roku lawinowo rosnąć ma liczba cyberataków. Najbardziej ucierpią małe i średnie firmy. Odetchnąć mają z kolei użytkownicy komputerów domowych. Ze statystyki wynika, że w ciągu miesiąca hakerzy tylko z jednej akcji wyłudzić mogą co najmniej 0,5 mln dolarów.

Od nowego roku becikowe uzależnione od dochodu

Od 2013 roku becikowe uzależnione będzie od dochodu - otrzymają je tylko rodziny o miesięcznych dochodach poniżej 1922 zł na osobę. Według MPiPS prawo do becikowego utraci ok. 10 proc. rodzin o najwyższych dochodach, co da ok. 39 mln zł oszczędności.

Będą kolejne ułatwienia dla pracujących matek

W 2013 roku rząd chce uruchomić specjalny program pomocy dla kobiet, powracających do pracy po urlopie macierzyńskim. Program będzie finansowany z rezerwy Funduszu Pracy i skierowany do pracodawców. Resort planuje także wesprzeć finansowo urzędy pracy, tak by zwiększyć zatrudnienie osób do 30. roku życia. Na oba te programy przeznaczono w sumie 200 mln zł.

Nowy system świadczeń pielęgnacyjnych podpisany

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w czwartek nowelizację ustawy zmieniającą system świadczeń pielęgnacyjnych. Zgodnie ze zmianami zasiłek pielęgnacyjny będzie przysługiwał tylko rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych.

ZUS odpuści długi

Pół miliona byłych i czynnych przedsiębiorców od połowy stycznia będzie mogło skorzystać z umorzenia składek na ZUS za okres od 1 stycznia do 28 lutego 2009 r. - czytamy w "Dzienniku Polskim".

W 2013 r. będą podwyżki

Pracownicy uczelni publicznych w przyszłym roku nie muszą martwić się o swoje wynagrodzenia. Mogą one wzrosnąć nawet o 9 proc. W kolejnych latach Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego planuje dalsze podwyżki, które docelowo mają sięgnąć 30 proc. Środki na badania naukowe w znaczącej części będą przyznawane w drodze konkursów, co ma zwiększyć szanse młodych naukowców.

O pracę powinni się bać urzędnicy

Polska gospodarka będzie w 2013 roku przechodziła głęboką recesję – twierdzi ekonomista prof. Krzysztof Rybiński. Jego zdaniem kłopoty budżetowe oraz nagły wzrost bezrobocia zmuszą rząd do podjęcia trudnych reform, w tym odchudzenia administracji. Problemy budżetów domowych i firm przełożą się z kolei na dochody Skarbu Państwa. – Zabraknie na wszystko: na leczenie w szpitalach, na remonty dróg, nawet na wypłaty wynagrodzeń i świadczeń, może się zdarzyć, że trzeba będzie obcinać bardzo mocno – prognozuje prof. Rybiński.

Rośnie interwencja na rynku pracy

Aktywnymi programami rynku pracy w listopadzie objęto 31,3 tys. osób, czyli o 14,5 tys. osób więcej niż przed rokiem - podał resort pracy w komunikacie.

Już w styczniu będą pieniądze na walkę z bezrobociem

Powiatowe Urzędy Pracy już w styczniu, a nie w lutym czy w marcu, powinny mieć pieniądze na aktywne formy zwalczania bezrobocia - zapowiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz. Wydatki na ten cel mają wynieść w przyszłym roku 4,6 mld zł.

Polacy myślą o pracy nawet w Boże Narodzenie

Statystyczny Polak spędza w pracy ponad 2 tys. godzin rocznie. Połowa z nas na sprawy zawodowe poświęca swój prywatny czas, także w czasie świąt. – W okresie bożonarodzeniowym trzeba zapomnieć o pracy i skupić się na świątecznym odpoczynku – radzi Leszek Mellibruda, psycholog biznesu.

Zaległy urlop - do kiedy go wykorzystać po zmianie przepisów

Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego do końca grudnia, prawo do urlopu nie przepada i pracownik będzie mógł go wykorzystać do 30 września następnego roku. Nie dotyczy to tzw. urlopu na żądanie. O terminie wykorzystania urlopu, także zaległego, decyduje pracodawca, chociaż tylko w dwóch przypadkach może to zrobić jednostronnie, bez uzgodnienia z pracownikiem.

REKLAMA