| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Zwolnienia od pracy > Zwolnienie na opiekę nad chorą córeczką

Zwolnienie na opiekę nad chorą córeczką

Moja mała córeczka rano bardzo kiepsko się poczuła. Okazało się, że zatruła się. Wzięłam urlop na żądanie. Słyszałam jednak, że mam prawo do zwolnienia na opiekę na dzieckiem? 

Przysługuje Pani do 2 dni zwolnienia na sprawowanie opieki nad dzieckiem. Piszę Pani, że zachorowała Pani „mała córeczka”, wnioskuje z tego, że córka ma mniej niż 14 lat. Prawo do zwolnienia na opiekę nad dzieckiem przysługuje, jeśli dziecko jest w wieku do 14 lat.

Zobacz: Urlop postojowy

Za takie dni zwolnienia pracownikowi przysługuje prawa do wynagrodzenia.

W przypadku gdy oboje rodzice pracują, prawo do dni na opiekę nad dzieckiem przysługuje tylko jednemu z nich. Wybór, kto wykorzysta wolne dni, należy do rodziców, nie do pracodawcy.

Zwolnienie udzielane jest pracownikowi na jego wniosek. Pracownik nie musi uzasadniać pracodawcy przyczyn swojej decyzji. Nie ma potrzeby udowodnienia, że dziecko potrzebuje aktualnie opieki. Pracodawca nie może odmówić pracownikowi udzielenia takiego zwolnienia.

Zobacz serwis: Urlopy

Pracownik powinien uzgodnić termin zwolnienia z pracodawcą.

Podstawa prawna: Art.188 Kodeku pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »