| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Zwolnienia od pracy > Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a zmiana wymiaru etatu w trakcie roku

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a zmiana wymiaru etatu w trakcie roku

Od 2 stycznia 2016 r. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jak udzielić zwolnienia na opiekę w przypadku zmiany wymiaru etatu w trakcie roku?

Jest to wymiar przysługujący pracownikowi zatrudnionemu cały rok w wymiarze 1/3 etatu. Jeżeli do maja br. pracownik wykorzystał 2 godziny tego zwolnienia, to oznacza, że do wykorzystania zostały mu 4 godziny.

...i na 3/4 etatu

Jeśli w okresie od czerwca do grudnia 2016 r. pracownik jest zatrudniony w wymiarze 3/4 etatu, to w tym okresie nabywa prawo do zwolnienia w wymiarze 12 godzin (16 godzin x 3/4 etatu). Od tego wymiaru należy odjąć liczbę już wykorzystanych w danym roku godzin. Oznacza to, że do wykorzystania pracownikowi temu pozostało jeszcze 10 godzin (12 godzin – 2 godziny wykorzystane w lutym br.).

Niższa dobowa norma

Część pracowników obowiązują niższe normy czasu pracy niż określone w k.p.

Osiem godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Dotyczy to np. pracowników niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, których czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo (art. 15 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Także tym pracownikom przysługuje zwolnienie od pracy z art. 188 k.p. w wymiarze dwóch dni albo 16 godzin. Zatem mimo że wymiar czasu pracy pracownika wynosi 7 godzin na dobę, może on wykorzystać w sumie 16 godzin zwolnienia od pracy w trakcie roku kalendarzowego. Dotyczy to również wszystkich innych pracowników mających niższe normy czasu pracy. Kodeks nie przewiduje bowiem przeliczania wymiaru tego zwolnienia na godziny zależnie od dobowej normy czasu pracy obowiązującej pracownika. ⒸⓅ

Podstawa prawna

- Art. 188 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).

- Art. 15 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.).

Zobacz serwis: BHP

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zdjęcia

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a zmiana wymiaru etatu w trakcie roku/ fot. Fotolia
Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a zmiana wymiaru etatu w trakcie roku/ fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK