| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Zwolnienia od pracy > Ile dni przysługuje pracownikowi na poszukiwanie pracy

Ile dni przysługuje pracownikowi na poszukiwanie pracy

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikowi, który otrzymał co najmniej 2-tygodniowe wypowiedzenie. Pracodawca nie może odmówić udzielenia dni na poszukiwanie pracy, jeżeli pracownik wystąpi o nie. W jakim wymiarze przysługują pracownikowi dni wolne na poszukiwanie pracy?

Kodeksowe zwolnienie ze świadczenia pracy na poszukiwanie nowego zatrudnienia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia przysługujące pracow­nikowi w okresie wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę.

Dni na poszukiwanie pracy

Pracownikowi, który otrzymał od pracodawcy co najmniej 2-tygodniowe wypowiedzenie, przysługują dni na poszukiwanie pracy (art. 37 k.p.). Ich wymiar zależy od długości wypowiedzenia.

Reakcja poleca produkt: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne (PDF)

Pracownikowi przysługują:

  • 2 dni robocze na poszukiwanie pracy - w okresie 1-tygodniowego  i 1-miesięcznego wypowiedzenia,
  • 3 dni robocze na poszukiwanie pracy - w okresie 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia i w przy­padku jego skrócenia z 3 miesięcy do maksy­malnie 1 miesiąca.

Dni na poszukiwanie pracy nie przysługują zatem, jeżeli wypowiedzenie złoży pracownik, gdy umowa o pracę rozwiąże się na mocy porozumienia stron oraz gdy okres wypowiedzenia jest krótszy niż 2 tygodnie (dotyczy to np. umowy na zastępstwo i umów na okres próbny krótszych niż 3 miesiące).

Pracodawca nie może odmówić udzielenia dni na poszukiwanie pracy, jeżeli pracownik o nie wystąpi.

Dni na poszukiwanie pracy a wynagrodzenie

Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas zwolnienia na poszukiwanie pracy. Przy ustalaniu jego wysokości stosuje się zasady obo­wiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop - z tym jednak, że składniki wynagrodzenia ustala­ne w przeciętnej wysokości oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy. W przypadku gdy pracownik nie wykorzysta dni na poszukiwanie pracy, nie przysługuje za nie ekwi­walent pieniężny.

Zadaj pytanie na FORUM

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK