REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Czy prawo do urlopu wypoczynkowego może się przedawnić?
Czy prawo do urlopu wypoczynkowego może się przedawnić?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do urlopu wypoczynkowego przedawnia się. Kiedy? Każdy pracownik ma prawo i obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Należy jednak liczyć się z tym, iż prawo to nie jest wieczne i może uleć przedawnieniu, tak jak inne roszczenia pracownicze.

Przedawnienie urlopu wypoczynkowego

Przedawnienie w prawie cywilnym oznacza, że po upływie pewnego czasu niemożliwe jest dochodzenie przysługujących nam roszczeń. Takie rozwiązanie prawne służy przede wszystkim zapewnieniu stabilności porządku prawnego, nawet jeżeli czasem wydaje się nam krzywdzące. Wyrażoną w kodeksie pracy zasadą jest, że roszczenia pracownicze przedawniają się po upływie 3 lat. Dotyczy to nie tylko roszczeń o zaległe wynagrodzenie, ale także roszczeń o zaległy urlop wypoczynkowy, czy też jego ekwiwalent.

Autopromocja

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Kiedy zaczyna biec termin przedawnienia?

Podstawowym zagadnieniem będzie ustalenie, od kiedy biegnie wskazany w kodeksie 3-letni termin. Otóż przyjmuje się, że bieg przedawnienia roszczenia rozpoczyna się w dniu jego wymagalności. Przy urlopie będzie to zatem bądź koniec roku kalendarzowego, za który należy się urlop, bądź koniec września roku następnego (kodeks pracy dopuszcza przeniesienie urlopu na następny rok kalendarzowy i wykorzystanie go do końca września - tzw. urlop zaległy).

Zobacz: Czy mogę udzielić urlopu wypoczynkowego na połowę dnia pracy?

Pan Tomek pracuje w firmie usługowej od 1 stycznia 2017 r. Przez 4 lata pracy nie miał ani jednego dnia wolnego. W dniu 31 grudnia 2021 r. pracodawca postanowił udzielić mu całego zaległego urlopu. Zgodnie z 3-letnim terminem przedawnienia roszczeń, panu Tomkowi będzie przysługiwał urlop za 3 lata wstecz, tj. od dnia 1 stycznia 2018 r. Urlop za cały rok 2017 uległ przedawnieniu i pan Tomek nie będzie mógł go wykorzystać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kiedy wykorzystać urlop zaległy?

Co do zasady pracownik powinien wykorzystać urlop w tym roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Skoro prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się z 1 stycznia każdego roku to należy wykorzystać go do 31 grudnia tego samego roku. Zdarza się jednak często, że nie wszystkie dni przysługującego urlopu (z puli 20 lub 26 dni) zostaną w tym roku wykorzystane. Taki niewykorzystany urlop nie przepada, lecz staje się w kolejnym roku urlopem zaległym. Nie można jednak zapominać, że pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi tego urlopu maksymalnie do dnia 30 września. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na odpowiedzialność karną w razie kontroli PIP.

Kiedy przedawnia się ekwiwalent za urlop?

Ekwiwalent pieniężny za urlop przedawnia się podobnie jak urlop wypoczynkowy i inne roszczenia pracownicze po upływie 3 lat.

Pan Tomek pracował w firmie usługowej od 1 stycznia 2015 roku do dnia 31 grudnia 2021 r. czyli przez 7 lat. Nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu. Dnia 31 grudnia 2021 r. pracodawca rozwiązał z nim stosunek pracy, a w związku z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym obliczył dla niego ekwiwalent pieniężny za ten urlop. Panu Tomkowi będzie się należał ekwiwalent tylko za 3 lata wstecz, tj. za lata 2019-2021. Pozostały urlop, a zatem także ekwiwalent, niestety uległ przedawnieniu.

Należy pamiętać, że urlop wypoczynkowy jest podstawowym prawem pracownika i nawet jeśli pracodawca nie chce nam takiego urlopu udzielić, to należy się go stanowczo domagać. Nieudzielanie urlopu jest naruszeniem podstawowych obowiązków pracodawcy względem pracownika i Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na takiego pracodawcę stosowną karę.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1740)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

REKLAMA

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą?

Jak dostać rentę onkologiczną i rentę na chorobę przewlekłą? To pytanie, które często pada z ust osób, które nie są zdolne do pracy, ponieważ zmagają się ciężkimi, często nieuleczalnymi chorobami - takimi jak nowotwór czy inne choroby przewlekłe. Okazuje się, że takie osoby mogą otrzymać wsparcie finansowe z ZUS w postaci zasiłków czy świadczeń rehabilitacyjnych. Z drugiej strony ZUS też często neguje stan zdrowia i nie uznaje niezdolności do pracy. Tak było w jednej ze spraw ubezpieczonej chorującej na raka piersi. 

REKLAMA

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

REKLAMA