| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Kiedy przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Kiedy przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Każdy pracownik ma prawo i obowiązek wykorzystać przysługujący mu urlop wypoczynkowy. Należy jednak liczyć się z tym, iż prawo to nie jest wieczne i może uleć przedawnieniu, tak jak inne roszczenia pracownicze. 

Przedawnienie w prawie cywilnym oznacza, że po upływie pewnego czasu niemożliwe jest dochodzenie przysługujących nam roszczeń. Takie rozwiązanie prawne służy przede wszystkim zapewnieniu stabilności porządku prawnego, nawet jeżeli czasem wydaje się nam krzywdzące. Wyrażoną w kodeksie pracy zasadą jest, że roszczenia pracownicze przedawniają się po upływie 3 lat. Dotyczy to nie tylko roszczeń o zaległe wynagrodzenie, ale także roszczeń o zaległy urlop wypoczynkowy, czy też jego ekwiwalent

Podstawowym zagadnieniem będzie ustalenie, od kiedy biegnie wskazany w kodeksie 3-letni termin. Otóż przyjmuje się, że bieg przedawnienia roszczenia rozpoczyna się w dniu jego wymagalności. Przy urlopie będzie to zatem bądź koniec roku kalendarzowego za który należy się urlop, bądź koniec pierwszego kwartału roku następnego (kodeks pracy dopuszcza przeniesienie urlopu na następny rok kalendarzowy i wykorzystanie go do końca pierwszego kwartału).

Zobacz: Czy mogę udzielić urlopu wypoczynkowego na połowę dnia pracy?

Pan Tomek pracuje w firmie usługowej od 1 stycznia 2003 r. Przez 4 lata pracy nie miał ani jednego dnia wolnego. W dniu 31 grudnia 2007 r. pracodawca postanowił udzielić mu całego zaległego urlopu. Zgodnie z 3-letnim terminem przedawnienia roszczeń, panu Tomkowi będzie przysługiwał urlop za 3 lata wstecz, tj. od dnia 1 stycznia 2004 r. Urlop za cały rok 2003 uległ przedawnieniu i pan Tomek nie będzie mógł go wykorzystać.

Nie można jednak zapominać, że w obecnym stanie prawnym, kodeks pracy nie przewiduje dla pracownika skutecznych metod „wywalczenia” sobie zaległego urlopu. Udzielenie zaległego urlopu jest wolą pracodawcy i nie można go do udzielenia takiego urlopu zmusić. Stąd też liczne przypadki nadużyć w tej kwestii. Fakt niewykorzystania urlopu przez rok czy dwa nie jest jeszcze dla pracownika sytuacją bez wyjścia. Trzeba bowiem pamiętać, że o ile w trakcie trwania stosunku pracy nie można żądać wypłaty ekwiwalentu za zaległy urlop, o tyle z chwilą rozwiązania umowy o pracę taki ekwiwalent się należy.

Ekwiwalent pieniężny przedawnia się podobnie jak urlop wypoczynkowy i inne roszczenia pracownicze po upływie 3 lat.

Pan Tomek pracował w firmie usługowej od 1 stycznia 2001 roku do dnia 31 grudnia 2007 r. czyli przez 7 lat. Nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu. Dnia 31 grudnia 2007 r. pracodawca rozwiązał z nim stosunek pracy, a w związku z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym obliczył dla niego ekwiwalent pieniężny za ten urlop. Panu Tomkowi będzie się należał ekwiwalent tylko za 3 lata wstecz, tj. za lata 2005-2007. Pozostały urlop, a zatem także ekwiwalent, niestety uległ przedawnieniu.

Zobacz serwis: Przerwanie urlopu

Należy pamiętać, że urlop wypoczynkowy jest podstawowym prawem pracownika i nawet jeśli pracodawca nie chce nam takiego urlopu udzielić, to należy się go stanowczo domagać. Jakkolwiek kodeks pracy szczegółowo nie określa negatywnych konsekwencji dla pracodawcy z tego tytułu, to jednak nieudzielanie urlopu jest naruszeniem obowiązków pracodawcy względem pracownika i Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć na takiego pracodawcę stosowną karę.

Podstawa prawna: Art. 117 –118 Kodeks cywilny, Art. 300 Kodeks pracy

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK