| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Czy staż absolwencki wlicza się do stażu urlopowego?

Czy staż absolwencki wlicza się do stażu urlopowego?

Skończyłam studia. Potem byłam na 6 miesięcznym stażu z urzędu pracy. Pracuje w mojej obecnej firmie od 1,5 roku. Czy do mojego stażu urlopowego wlicza się staż w urzędzie? Czy mam prawo do 20, czy do 26 dni urlopu?

Staż absolwencki wlicza się Pani do stażu urlopowego. Okres odbywania stażu należy wliczyć do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Staż absolwencki nie powoduje nawiązania stosunku pracy, tak jak mamy z tym do czynienia w przypadku pracowników. Z czego można wnioskować, że do takich osób nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy. Jednak okresy stażu urlopowego wliczane są do okresów, od których zależy nabycie lub zachowanie uprawnień pracowniczych z zakresu emerytur i rent, stąd rozszerzenie tego założenia na uprawnienia urlopowe stażystów.

Zobacz: Jak prawidłowo wyliczyć wymiar urlopu przysługującego pracownikowi?

Na Pani staż urlopowy składa się:

  • 8 lat za okres ukończenia szkoły wyższej,
  • 1,5 roku zatrudnienia w Pani obecnym zakładzie pracy,
  • 6 miesięcy za staż absolwencki.

Zobacz serwis: Urlop na żądanie

W sumie Pani staż urlopowy wynosi 10 lat. Co oznacza, że ma Pani prawo do 26 dniu płatnego, corocznego urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

Ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.)

Art. 153-155 i 158 Kodeks pracy

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Staż pracowniczy a wymiar urlopu wypoczynkowego.
Staż pracowniczy a wymiar urlopu wypoczynkowego.

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Portal Procesowy

Wydawcą portalu jest kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »