| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Czy jako pracownik tymczasowy mam prawo do urlopu wypoczynkowego?

Czy jako pracownik tymczasowy mam prawo do urlopu wypoczynkowego?

Jestem zatrudniona jako pracownik tymczasowy. Mam w związku z tym pytanie, czy przysługuje mi urlop wypoczynkowy, tak jak innym pracownikom. Umowę mam zawartą od maja do grudnia. 

Pracownikiem tymczasowym jest osoba zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej. Pracownik taki wykonuje jednak pracę na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkowania.

Pracownikowi tymczasowemu, podobnie jak pracownikom zatrudnionym na podstawie „zwyczajnych” umów o pracę, przysługuje urlop wypoczynkowy. Należy jednak dodać, że urlop wypoczynkowy pracownika tymczasowego rządzi się swoimi prawami.

Zobacz: Obowiązkowe i nieobowiązkowe przesunięcie urlopu

Pani jako pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 2 dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika. Oznacza to, że od maja uzyskała Pani prawo do 12 dni urlop wypoczynkowego. Do końca grudnia po przepracowaniu dwóch pozostałych do końca umowy miesięcy nabędzie Pani prawo do jeszcze 4 dni urlopu.

W przypadku udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi tymczasowemu możemy wyróżnić dwa tryby udzielania takiego urlopu. Po pierwsze, jeśli okres wykonywania pracy na rzecz pracodawcy jest krótszy niż 6 miesięcy, agencja i pracodawca przed zawarciem umowy mogą uzgodnić wykorzystanie przez pracownika tymczasowego urlopu wypoczynkowego, w całości lub w części, w okresie wykonywania pracy tymczasowej. O tych ustaleniach agencja powinna zawiadomić pracownika tymczasowego przed zawarciem przez niego umowy. Po drugie, jeśli czas wykonywania pracy na rzecz danego pracodawcy użytkownika obejmuje 6 miesięcy lub okres dłuższy, pracodawca musi umożliwić pracownikowi tymczasowemu wykorzystanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego.

Za niewykorzystany urlop ekwiwalent wypłaca agencja pracy tymczasowej.

Zobacz serwis: Urlop macierzyński

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 9 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK