| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Pierwszy urlop po ukończeniu studiów

Pierwszy urlop po ukończeniu studiów

Mam 26 lat, skończyłam studia i właśnie zaczynam pierwszą pracę w swoim życiu. Jaki będę miała urlop do wykorzystania?

Wymiar urlopu zależy od dotychczasowego stażu pracy.

Zgodnie z przepisami prawa pracy pracownikowi, który jest zatrudniony krócej niż 10 lat przysługuje urlop w wymiarze 20 dni.

Natomiast pracownikowi, który przepracował ponad 10 lat przysługuje 26 dni urlopu.

Zobacz: Kiedy pracownik może utracić prawo do urlopu wypoczynkowego?

Nie ma znaczenia u ilu pracodawców pracownik wypracował swój staż pracy.

Trzeba też pamiętać, że do stażu pracy wlicza się okres nauki w szkole i na uczelni. W wypadku osoby, która ukończyła studia wyższe do okresu pracy dolicza się 8 lat.

Tak więc jeżeli ukończyła Pani studia i nigdzie nie pracowała staż pracy przy wymiarze urlopu będzie wynosi 8 lat. Będzie więc Pani przysługiwało 20 dni wypoczynku.

Prawo do pierwszego urlopu nabywa się w specyficzny sposób. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pierwszą pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.

Mówiąc wprost nabywa Pani na koniec każdego miesiąca 2 dni urlopu. Wynika to z prostego równania 20:12= 1,66. Po zaokrągleniu w górę daje to 2 dni.

Zobacz serwis: Urlopy okolicznościowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Mejri

Dorota Mejri – Psycholog, coach, konsultant, trener biznesu. Szkolenia prowadzi od 17 lat. Absolwentka studiów podyplomowych z Zarządzania i Marketingu , Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Krakowskiej Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Gestalt Ukończyła Podyplomowe Studium Coachingu i Mentoringu Organizacyjnego na UŁ. Posiada certyfikaty CoachWise Coaching Essentials oraz CoachWise Mentoring Essentials. Prowadzi warsztaty z zakresu kompetencji menedżerskich, efektywności osobistej oraz warsztaty doskonalące umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Uczestniczyła w realizacji wielu projektów doradczych, m.in. dla PKO BP S.A. (wprowadzenie i realizacja nowej strategii personalnej), Renault Kiljańczyk (analiza CRM). Jest współrealizatorką projektu standaryzacji obsługi klienta z kilkunastu zakładach energetycznych w Polsce, a także konsultantem i audytorem w zakresie wprowadzania i realizacji standardów obsługi klienta dla PGE Dystrybucja S.A. Przygotowała i zrealizowała projekt coachingu dla kadry menedżerskiej Veolii, którym objęto 26 dyrektorów i kierowników firmy. Osobiście przeprowadziła 10 procesów coachingowych w tym projekcie. Aktywnie uczestniczy w pracach grupy Experiential Educators Europe, prowadząc warsztaty poza granicami Polski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK