| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Na jaki urlop wypoczynkowy może liczyć pracownik tymczasowy?

Na jaki urlop wypoczynkowy może liczyć pracownik tymczasowy?

Pracownikom tymczasowym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop przysługuje im na innych zasadach niż zwykłym pracownikom. 

Pracownikiem tymczasowym jest pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest uprawnieniem każdego pracownika, niezależnie czy jest pracownikiem tymczasowym, czy pracownikiem na stałe zatrudnionym u danego pracodawcy. Różnice w uprawnieniach urlopowych dotyczą:

  • wymiaru urlopu wypoczynkowego,
  • stażu urlopowego,
  • trybu udzielania urlop.

Prawo do urlopu

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika.

Pracownikowi udziela się urlopu w dni, które byłyby dla niego dniami wolnymi od pracy, jeśli nie skorzystałby z urlopu. Za niewykorzystany urlop pracownika tymczasowego odpowiada agencja tymczasowa. Agencja wypłaca pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Warunki uzyskania urlopu

Uzyskania prawa do urlopu pracownika tymczasowego powiązane jest z kwestią pozostawiania pracownika w dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika przez wymagany okres. Okres ten musi obejmować co najmniej jeden miesiąc.

Okres ten to czas na jaki agencja skierowała pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika określony w zawartej między nimi umowie.

Zobacz: Odwołanie z urlopu bezpłatnego

Od momentu wypożyczenia pracownika pracodawcy użytkownikowi do chwili upływu czasu, na jaki została zawarta umowa o pracę z agencja pracy tymczasowej.

Okres pozostawania w dyspozycji pracodawcy może pokrywać się z miesiącem kalendarzowym, ale umowy mogą dotyczyć także okresów krótszych. W przypadku, jeśli umowa została zawarta na krótszy czas, okresy pracy ulegają sumowaniu. Pracownik uzyska uprawnienie do urlopu, jeśli po zsumowaniu będzie wynikać, iż faktycznie pracownik przepracował miesiąc.

Przy ustalaniu stażu urlopowego pracownika tymczasowego uwzględnia się wszystkie kalendarzowe dni pozostawania przez niego w dyspozycji pracodawcy użytkownika. Nie ma przy tym znaczenia, czy praca była faktycznie świadczona.

Do miesięcznego okresu wlicza się wszystkie okresy pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika lub większej liczby pracodawców użytkowników. Jeśli są następstwem zatrudnienia pracownika przez jedną agencję pracy tymczasowej.

Dwa tryby udzielania urlopu

W przypadku udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi tymczasowemu możemy wyróżnić dwa tryby udzielania takiego urlopu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK