| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Na jaki urlop wypoczynkowy może liczyć pracownik tymczasowy?

Na jaki urlop wypoczynkowy może liczyć pracownik tymczasowy?

Pracownikom tymczasowym przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop przysługuje im na innych zasadach niż zwykłym pracownikom. 

Pracownikiem tymczasowym jest pracownik zatrudniony przez agencję pracy tymczasowej w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika.

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest uprawnieniem każdego pracownika, niezależnie czy jest pracownikiem tymczasowym, czy pracownikiem na stałe zatrudnionym u danego pracodawcy. Różnice w uprawnieniach urlopowych dotyczą:

  • wymiaru urlopu wypoczynkowego,
  • stażu urlopowego,
  • trybu udzielania urlop.

Prawo do urlopu

Pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika.

Pracownikowi udziela się urlopu w dni, które byłyby dla niego dniami wolnymi od pracy, jeśli nie skorzystałby z urlopu. Za niewykorzystany urlop pracownika tymczasowego odpowiada agencja tymczasowa. Agencja wypłaca pracownikowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Warunki uzyskania urlopu

Uzyskania prawa do urlopu pracownika tymczasowego powiązane jest z kwestią pozostawiania pracownika w dyspozycji jednego lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika przez wymagany okres. Okres ten musi obejmować co najmniej jeden miesiąc.

Okres ten to czas na jaki agencja skierowała pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy użytkownika określony w zawartej między nimi umowie.

Zobacz: Odwołanie z urlopu bezpłatnego

Od momentu wypożyczenia pracownika pracodawcy użytkownikowi do chwili upływu czasu, na jaki została zawarta umowa o pracę z agencja pracy tymczasowej.

Okres pozostawania w dyspozycji pracodawcy może pokrywać się z miesiącem kalendarzowym, ale umowy mogą dotyczyć także okresów krótszych. W przypadku, jeśli umowa została zawarta na krótszy czas, okresy pracy ulegają sumowaniu. Pracownik uzyska uprawnienie do urlopu, jeśli po zsumowaniu będzie wynikać, iż faktycznie pracownik przepracował miesiąc.

Przy ustalaniu stażu urlopowego pracownika tymczasowego uwzględnia się wszystkie kalendarzowe dni pozostawania przez niego w dyspozycji pracodawcy użytkownika. Nie ma przy tym znaczenia, czy praca była faktycznie świadczona.

Do miesięcznego okresu wlicza się wszystkie okresy pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika lub większej liczby pracodawców użytkowników. Jeśli są następstwem zatrudnienia pracownika przez jedną agencję pracy tymczasowej.

Dwa tryby udzielania urlopu

W przypadku udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi tymczasowemu możemy wyróżnić dwa tryby udzielania takiego urlopu.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Urlop pracownika tymczasowego.
Urlop pracownika tymczasowego.

PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Mejri

Dorota Mejri – Psycholog, coach, konsultant, trener biznesu. Szkolenia prowadzi od 17 lat. Absolwentka studiów podyplomowych z Zarządzania i Marketingu , Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Krakowskiej Szkoły Trenerów i Psychoterapeutów Gestalt Ukończyła Podyplomowe Studium Coachingu i Mentoringu Organizacyjnego na UŁ. Posiada certyfikaty CoachWise Coaching Essentials oraz CoachWise Mentoring Essentials. Prowadzi warsztaty z zakresu kompetencji menedżerskich, efektywności osobistej oraz warsztaty doskonalące umiejętności komunikacyjne i interpersonalne. Uczestniczyła w realizacji wielu projektów doradczych, m.in. dla PKO BP S.A. (wprowadzenie i realizacja nowej strategii personalnej), Renault Kiljańczyk (analiza CRM). Jest współrealizatorką projektu standaryzacji obsługi klienta z kilkunastu zakładach energetycznych w Polsce, a także konsultantem i audytorem w zakresie wprowadzania i realizacji standardów obsługi klienta dla PGE Dystrybucja S.A. Przygotowała i zrealizowała projekt coachingu dla kadry menedżerskiej Veolii, którym objęto 26 dyrektorów i kierowników firmy. Osobiście przeprowadziła 10 procesów coachingowych w tym projekcie. Aktywnie uczestniczy w pracach grupy Experiential Educators Europe, prowadząc warsztaty poza granicami Polski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK