| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy - zasady przyznawania i obliczania

Urlop wypoczynkowy w pierwszym roku pracy - zasady przyznawania i obliczania

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Zasady przyznawania i obliczania urlopu wypoczynkowego dla pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy w życiu są inne niż dla pozostałych pracowników.

Rozpoczynasz pracę i jest to Twoja pierwsza umowa o pracę? Pamiętaj, z urlopu wypoczynkowego korzystasz na innych zasadach niż pozostali pracownicy w firmie!

Zasady przyznawania i obliczania urlopu wypoczynkowego nie są trudne. Warto się z nimi zapoznać.

Zasady przyznawania urlopu wypoczynkowego

Pracownikowi podejmującemu pracę po raz pierwszy (uściślijmy, że chodzi o umowę o pracę), prawo do pierwszych dni urlopu przysługuje po przepracowaniu miesiąca. Zgodnie bowiem z przepisami, w roku kalendarzowym, w którym dana osoba podjęła pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru przysługującego po przepracowaniu roku, czyli 20 dni.

Co ciekawe, przepisy nie nakazują pracodawcy zaokrąglania niepełnego dnia urlopu w górę. Oznacza to, że przysługujący urlop może być określony nie tylko w dniach, ale również w godzinach i minutach.

Polecamy książkę: Świadczenia na rzecz pracowników – podatki, ZUS, ewidencja

Urlop na żądanie

Pracownikowi w ciągu roku przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Nie jest to dodatkowy urlop, który zwiększa pulę dni urlopowych pracownika, a jest to urlop odliczany z przysługującego urlopu wypoczynkowego w ciągu roku. Pracodawca udzielając urlopu, musi ustalić, czy podwładny nabył już prawo do urlopu wypoczynkowego, czy nie. Jeśli pracuje już ponad miesiąc, może skorzystać z jednego dnia urlopu na żądanie.

Przykład obliczania urlopu

Pani Kasia podpisała umowę o pracę. Zatrudnienie uzyskała na 3 miesiące, od 1 czerwca do końca sierpnia. Jest to jej pierwsza praca.

W pierwszym miesiącu pracy Pani Kasia nie może skorzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ zgodnie z przepisami, prawo do wolnego nabywa z upływem miesiąca pracy. W kolejnym będzie miała prawo do 1,66 dnia urlopu, czyli 13 godzin i 17 minut. W sumie, przysługiwać jej będą 4 dni 7 godzin i 51 minut urlopu.

Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK