REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady nabywania i korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby niepełnosprawne

Artur Dawid Samek
radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy
Zasady nabywania i korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby niepełnosprawne/ fot. Fotolia
Zasady nabywania i korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby niepełnosprawne/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Na podstawie art. 19 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2011r. Nr 127 poz. 721); zwanej dalej ustawą, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Autopromocja

Dodatkowy urlop, nie przysługuje osobie uprawnionej do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub mającej prawo do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów. Gdy jednak wymiar tego urlopu (przekraczającego 26 dni) lub dodatkowego urlopu, jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy, o którym mówi przepis wskazanej wyżej ustawy, czyli dodatkowych 10 dni.

Rekomendowany produkt: Zasiłki rodzinne po zmianach (PDF)

Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego, osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze wskazanych stopni niepełnosprawności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli dana osoba, została zaliczona do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności np. 21 grudnia 2011r. w okresie kiedy nie pracowała a pracę podjęła np. 2 marca 2014r., wówczas prawo to, nabędzie po przepracowaniu roku.

Nabywając w określonym dniu po raz pierwszy prawo do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego pracownik niepełnosprawny nabywa je w całości. Dodatkowy urlop przysługuje w pełnym wymiarze w roku jego nabycia, bez względu na datę, kiedy pracownik nabył do niego prawo.

Pracownik po zaliczeniu do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, rok czasu przepracował w dniu 1 marca 2015r. W takim przypadku w 2015r. pracownik ten nabędzie dodatkowo 10 dni urlopu wypoczynkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Oznacza to również, że jeśli umowa o pracę z pracownikiem niepełnosprawnym ulegnie rozwiązaniu w trakcie roku kalendarzowego, w którym nabył on prawo po raz pierwszy do dodatkowego urlopu, nie będzie można zastosować zasady proporcjonalności zapisanej w Kodeksie pracy (art. 155 1 § 1 Kodeksu pracy), czyli udzielenia dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego. Wynika to z faktu, że dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego jest prawem nabytym pracownika niepełnosprawnego, które nabywał przez okres całego roku od dnia zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Dlatego w sytuacji rozwiązania z nim umowy o pracę w trakcie tego roku, należy mu wypłacić ekwiwalent za pełne 10 dni tego urlopu, jeżeli pracownik nie wykorzystał ich w naturze.

Prawo do kolejnego urlopu dodatkowego pracownik niepełnosprawny nabywa 1 stycznia następnego roku, po roku kalendarzowym, w którym to po raz pierwszy nabył prawo dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

W przypadku kolejnego urlopu dodatkowego pracownika niepełnosprawnego, należy zastosować wskazaną wyżej zasadę proporcjonalności i wypłacić ekwiwalent tylko za tyle dni, ile pracownikowi proporcjonalnie należy się do dnia rozwiązania stosunku pracy. W ten sposób od początku następnego roku kalendarzowego po roku w którym niepełnosprawny nabył po raz pierwszy prawo do omawianego dodatkowego urlopu należy, zastosować już zasady ogólne wynikające z Kodeksu pracy dotyczące wymiaru zwykłego urlopu wypoczynkowego.

Pracownik zatrudniony na cały etat zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, uprawniony do wymiaru 26 dni urlopu wypoczynkowego, (zgodnie z przepisami Kodeksu pracy), po roku pracy, który upłynął w dniu 10 grudnia 2014r. nabył prawo, po raz pierwszy do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni. W dniu 20 marca 2015r. rozwiązuje z pracodawcą umowę o pracę na podstawie porozumienia stron. Pracownik nie wykorzystał w naturze urlopu za 2015r. wynikającego z Kodeksu pracy oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego wynikającego z przepisów ustawy. Pracodawca powinien pracownikowi wypłacić ekwiwalent za 7 dni urlopu wynikającego z Kodeksu pracy, gdyż zgodnie z art. 155 2a § 1 kodeksu, 26 dni, (czyli  wymiar urlopu wypoczynkowego) * 3/12 ( trzy miesiące pracy w 2015r. przepracowane przez pracownika, podzielone przez 12 miesięcy w roku kalendarzowym) = 6,5, co po zaokrągleniu do pełnego miesiąca na podstawie art. 155 2a § 2 Kodeksu daje 7 dni urlopu wypoczynkowego  oraz 3 dni urlopu dodatkowego wyliczonego na tych samych zasadach (10 wymiar urlopu dodatkowego * 3/12= 2,5 co po zaokrągleniu daje 3 dni urlopu wypoczynkowego) czyli wskazanemu pracownikowi niepełnosprawnemu w sumie należy na podstawie art. 171 § 1 Kodeksu pracy wypłacić ekwiwalent pieniężny za 10 dni urlopu wypoczynkowego (kodeksowego i dodatkowego).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie waloryzacja o 15 proc. Wzrośnie dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

REKLAMA

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA