| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Zasady nabywania i korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby niepełnosprawne

Zasady nabywania i korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby niepełnosprawne

Na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Prawo do kolejnego urlopu dodatkowego pracownik niepełnosprawny nabywa 1 stycznia następnego roku, po roku kalendarzowym, w którym to po raz pierwszy nabył prawo dodatkowego urlopu wypoczynkowego.

W przypadku kolejnego urlopu dodatkowego pracownika niepełnosprawnego, należy zastosować wskazaną wyżej zasadę proporcjonalności i wypłacić ekwiwalent tylko za tyle dni, ile pracownikowi proporcjonalnie należy się do dnia rozwiązania stosunku pracy. W ten sposób od początku następnego roku kalendarzowego po roku w którym niepełnosprawny nabył po raz pierwszy prawo do omawianego dodatkowego urlopu należy, zastosować już zasady ogólne wynikające z Kodeksu pracy dotyczące wymiaru zwykłego urlopu wypoczynkowego.

Pracownik zatrudniony na cały etat zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, uprawniony do wymiaru 26 dni urlopu wypoczynkowego, (zgodnie z przepisami Kodeksu pracy), po roku pracy, który upłynął w dniu 10 grudnia 2014r. nabył prawo, po raz pierwszy do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni. W dniu 20 marca 2015r. rozwiązuje z pracodawcą umowę o pracę na podstawie porozumienia stron. Pracownik nie wykorzystał w naturze urlopu za 2015r. wynikającego z Kodeksu pracy oraz dodatkowego urlopu wypoczynkowego wynikającego z przepisów ustawy. Pracodawca powinien pracownikowi wypłacić ekwiwalent za 7 dni urlopu wynikającego z Kodeksu pracy, gdyż zgodnie z art. 155 2a § 1 kodeksu, 26 dni, (czyli  wymiar urlopu wypoczynkowego) * 3/12 ( trzy miesiące pracy w 2015r. przepracowane przez pracownika, podzielone przez 12 miesięcy w roku kalendarzowym) = 6,5, co po zaokrągleniu do pełnego miesiąca na podstawie art. 155 2a § 2 Kodeksu daje 7 dni urlopu wypoczynkowego  oraz 3 dni urlopu dodatkowego wyliczonego na tych samych zasadach (10 wymiar urlopu dodatkowego * 3/12= 2,5 co po zaokrągleniu daje 3 dni urlopu wypoczynkowego) czyli wskazanemu pracownikowi niepełnosprawnemu w sumie należy na podstawie art. 171 § 1 Kodeksu pracy wypłacić ekwiwalent pieniężny za 10 dni urlopu wypoczynkowego (kodeksowego i dodatkowego).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK