| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi wykonującemu pracę „na zmiany”

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego pracownikowi wykonującemu pracę „na zmiany”

W praktyce pojawiają się wątpliwości natury prawnej dotyczące ustalenia, w przypadku pracowników wykonujących pracę „na zmiany” bez względu na obowiązujący ich system czasu pracy, kiedy rozpoczynają urlop wypoczynkowy, czy z początkiem doby kalendarzowej, czy też doby pracowniczej zdefiniowanej w art. 128 § 3 pkt.1 Kodeksu pracy.

Pracownik pracował w „na zmiany”, w środę jego zmiana rozpoczynała się o godzinie 15.00 i trwała do 23.00 i w tym dniu na jego wniosek udzielono mu urlopu wypoczynkowego. Następnie pracownikowi polecono przyjść do pracy w czwartek o godzinie 8.00. Zgodnie z rozkładem czasu pracy, pracownik w czwartek miał rozpocząć pracę na zmianie, od godziny 15.00.

W świetle prawa, w przedstawionej wyżej sytuacji doszło do odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego, gdyż zachodziła przesłanka do tej formy przerwania urlopu, wynikająca z art. 167 § 1 Kodeksu pracy tj. gdy jego obecność w zakładzie pracy była wymagana okolicznościami nieprzewidzianymi w chwili rozpoczęcia urlopu.

Zobacz: Zaległy urlop wypoczynkowy - do kiedy wykorzystać

Powyższe wynika z przyjęcia, iż przez dobę tego pracownika należy rozumieć zgodnie z wskazanym już art. 128 § 3 pkt. 1 Kodeksu pracy, 24 kolejne godziny poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Tak więc w przypadku opisywanego pracownika, doba rozpoczęła się o godzinie 15.00 w środę i powinna trwać do 15.00 w czwartek i w tym czasie pracownik powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego.

Dlatego też w przypadku pracowników pracujących w systemie zmianowym dla rozstrzygnięcia od kiedy rozpoczynają urlop wypoczynkowy, istotna jest doba pracownicza a nie kalendarzowa.

Redakcja poleca produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe (książka + CD)

Takie stanowisko wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego z 4 listopada 2010r. syg. akt. II PK 116/10 M.P.Pr. 2011/3/145-147, w którym to Sąd, w uzasadnieniu wyroku wskazał, że zgodnie z art. 154 2 § 1 Kodeksu pracy, urlop wypoczynkowy udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Początek urlopu wypoczynkowego wyznacza rozkład czasu pracy pracownika.

W konsekwencji znaczenie ma początek kolejnej doby pracowniczej a nie ta sama doba kalendarzowa, w której pracownik rozpoczyna urlop.  

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Pancewicz

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK