| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wypoczynkowy > Urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia, jeśli pracodawca mu go w tym czasie udzieli. Co w sytuacji, gdy podwładny został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia? Czy wówczas może zostać wysłany na urlop?

Nie zawsze na urlop przy zwolnieniu z pracy

Nie wiadomo, czy pracodawca może wysłać na urlop w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Zdaniem SN wszystko zależy od tego, czy strony zawarły porozumienie, czy też zwolnienie wynika z przepisów.

Urlop w okresie wypowiedzenia

W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest zobowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli pracodawca mu go udzieli. W doktrynie wskazuje się, że z chwilą wypowiedzenia umowy o pracę ustaje obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu w terminie ustalonym w planie urlopów lub uzgodnionym indywidualnie z pracownikiem (tak: Zieleniecki w komentarzu do art. 1671 kodeksu pracy, red. A. Sobczyk, „Kodeks Pracy. Komentarz”, Warszawa 2014).

Według innego stanowiska w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę ustalony w planie urlopów lub w porozumieniu z pracownikiem termin urlopu straci moc dopiero z chwilą podjęcia przez pracodawcę decyzji o udzieleniu pracownikowi urlopu w okresie wypowiedzenia (tak: G. Orłowski w komentarzu do art. 1671 kodeksu pracy, red. K. Walczak, „Kodeks Pracy. Komentarz”, Warszawa 2015). Bezsporne jest jednak, że pracownik jest zobowiązany do wykorzystania urlopu w terminie udzielonym mu przez pracodawcę.

Rekomendowany produkt: 100 pytań o urlopy wypoczynkowe + CD

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a urlop

Jest jednak wątpliwość, czy możliwe jest udzielenie urlopu również w czasie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Sąd Najwyższy dopuszczał taką możliwość w starszych orzeczeniach (zob. wyrok z 21 listopada 2006 r., sygn. akt II PK 49/06, OSNP 2007/23-24/347 oraz z 7 lutego 2001 r., sygn. akt I PKN 240/00, OSNP 2002/21/518). Przeciwne stanowisko wyraził przykładowo Sąd Apelacyjny w Warszawie (zob. wyrok z 21 czerwca 2005 r., sygn. akt III APa 48/05, Apel. W-wa 2006/1/1).

Porozmawiaj o tym na FORUM

W bardziej aktualnym orzeczeniu (zob. wyrok z 26 kwietnia 2011 r., sygn. akt II PK 302/10, OSNP 2012/17-18/215) SN rozstrzygnął, że jeżeli zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy wynika z porozumienia między stronami umowy o pracę, to nie można pracownika zobowiązać do wykorzystania urlopu w tym okresie, chyba że wyrazi na to zgodę. Inaczej zaś kształtować się będzie sytuacja w przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy wynikającego z mocy samych przepisów, co np. może mieć miejsce w przypadku pracowników zatrudnionych na podstawie powołania. Wówczas skierowanie na przymusowy urlop będzie dopuszczalne.

Urlop w okresie wypowiedzenia

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »